40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Osteoporoza

Jest to zrzeszotnienie kości. W trakcie tej choroby dochodzi do stanu, w którego trakcie występuje przewaga utraty kości nad jej tworzeniem. Kość staje się cienka, słaba i krucha i łatwo o jej złamanie. Przeważnie stan taki zajmuje kości kręgosłupa. Dlatego też pierwszym objawem, z jakim chory zwykle zgłasza się do lekarza, jest ból pleców.
Przyczyną osteoporozy może być barak aktywności fizycznej, duży niedobór składników mineralnych w pożywieniu, zaburzenia hormonalne.

Demineralizacja kości, czyli utrata składników mineralnych potrzebnych do jej budowy, towarzyszy najczęściej procesowi starzenia się organizmu, stąd tez osteoporoza występuje głównie w wieku podeszłym.

Do drugiej grupy chorych należą kobiety w okresie menopauzalnym. Spowodowane jest niedoborem hormonów wpływających m.in. na procesy tworzenia układu kostnego.

Czynniki ryzyka, które można wymienić, to:

  • hormony płciowe - zaburzenia cyklu miesięcznego, obniżony poziom estrogenów po menopauzie, a u mężczyzn niski
  • poziom testosteronu,
  • anoreksja,
  • niedostateczna ilość wapnia i witaminy D w diecie,
  • stosowanie niektórych leków, np. glukokortykoidów i leków przeciwpadaczkowych,
  • nieaktywny tryb życia i długotrwałe unieruchomienie w łóżku z powodu jakiejś choroby,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu.

Choroba ta wielokrotnie rozwija się, nie dając żadnych objawów. Do jej ujawnienia dochodzi np. w chwili otwierania skrzyni tapczanu. Pojawia się wtedy gwałtowny ból kręgosłupa i okazać się może, że doszło do złamania kręgu. Inną sytuacją może być np. upadek na równej drodze i podparcie się ręką, które spowoduje złamanie nadgarstka albo też upadek na biodro doprowadzi do złamania szyjki kości udowej.

Osteoporozie można zapobiegać, dbając o wystarczającą ilość wysiłku fizycznego, aby kości były jak najdłużej silne i sprawne.


Choroby układu kostnego zrzeszotnienie kości przyczyny kruchość kości przyczyny demineralizacja kości przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach