45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Osteoporoza kręgów kręgosłupa

Proces starzenia się organizmu oraz szkieletu człowieka jest naturalnym zjawiskiem i nie sposób go uniknąć. Na przyspieszenie takich zmian duże znaczenie ma rozwój osteoporozy, który w konsekwencji powoduje, że kości tracą swoją masę oraz substancje budulcowe.

Przyczyny osteoporozy

Na osteoporozę przeważnie cierpią kobiety, choć dolegliwości z nią związane coraz częściej dotyczą także mężczyzn. Choroba ta rozwija się przez lata i za jej sprawą kości stają się coraz bardziej kruche i łamliwe. Rozróżnić można osteoporozę pierwotną, wynikającą z naturalnych procesów starzenia się organizmu, a także wtórną, przyspieszoną przez takie czynniki jak zła dieta, nadużywanie alkoholu i papierosów oraz małą aktywnością fizyczną.

Pod wpływem osteoporozy szkielet chorego staje się bardzo osłabiony i może łatwo ulec złamaniu, nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Choroba polega na ubytku masy kostnej, który następuje bardzo powoli. Z czasem postępowania choroby, kości stają się coraz bardziej odwapnione, co w znacznym stopniu wpływa na ich łamliwość. Złamania najczęściej występują w nadgarstkach, kości udowej w trzonach kręgów kręgosłupa i żebrach.

Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn głównym czynnikiem wywołującym takie dolegliwości są zmiany hormonalne. Uważa się, że osteoporoza jest dziedziczna - według badań, najczęściej dziedziczy się chorobę po matce. Duży wpływ ma też proces budowy kości w dzieciństwie i wcześniej młodości, które mogą być czynnikiem wątłej budowy ciała podatnej na urazy i warunki zewnętrzne.

Przebieg choroby

W pierwszym etapie występują sporadyczne bóle pleców, które zazwyczaj pojawiają się podczas wysiłku fizycznego i po jakimś czasie ustępują. W dalszym przebiegu kręgi ulegają zwyrodnieniom, a korzenie nerwów w zwężających się otworach międzykręgowych są drażnione. Ból jest jeszcze bardziej intensywny, aż w końcu staje się przewlekły. Ponadto, drażnienie nerwów powoduje bardzo bolesne skurcze mięśni grzbietu. Rozpoznanie osteoporozy w pierwszych etapach rozwoju jest ciężkie, ponieważ ból jest dość niespecyficzny, w związku z czym chorzy często nie są świadomi, że zachorowali na osteoporozę.

W kolejnym etapie choroby deformacja kręgów jest przyczyną charakterystycznej zmiany sylwetki, tzw. wdowi garb. Barki zwisają ku przodowi, łopatki odstają od klatki piersiowej, kręgosłup piersiowy wygina się mocniej do tyłu, co daje efekt zaokrąglenia się pleców. W sytuacji, gdy bóle są nadmiernie nasilone, może to być sygnał pęknięcia trzonu kręgu. Złamania mogą także dotyczyć kręgosłupa i miednicy – wówczas konieczne jest leczenie operacyjne!

Diagnoza i leczenie

W trakcie rozpoznanie tego schorzenia lekarz określa czynniki ryzyka jej rozwoju oraz występowania w przeszłości złamań kości. Posiadając takie podstawy jest w stanie określić zagrożenie złamaniami osteoporotycznymi i wie, jakie zastosować metody leczenia. W celu rozpoznania korzysta się z różnych form badań takich jak tomografia komputerowa, badania radiologiczne, laboratoryjne, tzw. kalkulator FRAX, pozwalający obliczyć ryzyko wystąpienia złamań u chorego w ciągu następnych 10 lat, a także densytometria kości techniką DEXA (ocena gęstości mineralnej kości).

Leczenie polega głównie na eliminacji czynników ryzyka poprzez zapobieganie złamaniom kości i prowadzenia odpowiedniej profilaktyki, opartej na prawidłowej diecie, aktywności fizycznej oraz rezygnacji z wszelkiego rodzaju używek. Zaleca się dużo ruchu – silne kości zawierają więcej substancji budulcowych i wolniej tracą wapń. Codzienna dieta powinna uwzględniać suplementy wapnia i witaminy D oraz produkty takie jak mleko, nabiał, ryby, mięso drobiowe oraz soki owocowe. Rezygnacja z używek (papierosy, alkohol) jest jak najbardziej wskazana. Do profilaktyki zalicza się również przyjmowanie medykamentów zapobiegających złamaniom.

W przypadku, gdy już doszło do złamania, najczęściej stosuje się tu leczenie operacyjne, a w dalszym etapie rehabilitację i dalsza minimalizacja czynników ryzyka.


Choroby układu kostnego osteoporoza przyczyny osteoporoza profilaktyka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach