40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Osteonecrosis

Chorobą Haglunda - Severa (apophysitis calcanei) określa się jałową martwicę guza kości piętowej. Choroba Haglunda należy do grupy jałowych martwic kości, na które cierpią dzieci i młodzież w okresie wzrostu, z przewagą wśród chłopców. Choroba trwa zazwyczaj około 18 miesięcy i jej rokowanie jest dobre.

Zmiany chorobowe poprzedza niewielkie, podchrząstkowo położone pole martwicy, spowodowanej niedokrwieniem tętniczym.

Do zaburzeń ukrwienia dochodzi szczególnie łatwo u dzieci i młodzieży z powodu braku połączeń między krążeniem nasadowym i przynasadowym. Następująca szybka przebudowa kości u dzieci zwykle sprzyja regeneracji pola martwicy, ale w niektórych przypadkach może pozostawać po niej deformacja skutkująca zmianami zwyrodnieniowymi.
Leczenie tej choroby jest wyłącznie objawowe i oparte jest głównie na ograniczeniu przeciążeń i nadmiernych obciążeń, stosowaniu wkładki podpierające sklepienie podłużne stóp oraz wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Przy silnych dolegliwościach stosuje się leki przeciwzapalne.


Choroby układu kostnego apophysitis calcanei leczenie choroba Haglunda - Severa przyczyny osteonecrosis co to jest
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach