40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Osteomalacja

Odpowiedzialny za krzywicę u dzieci jest niedobór witaminy D, czyli zbyt mało nasłonecznienia. W przypadku osób dorosłych do niedoboru dochodzi także w następstwie operacji żołądka, chorób jelita cienkiego i trzustki; upośledzenia czynności nerek lub marskości wątroby; zażywanie leków przeciw padaczce; nadużywaniu środków przeczyszczających.

Witaminę D3 do organizmu można dostarczyć razem z pokarmami pochodzenia zwierzęcego lub może być ona wytworzona z prowitaminy D2 znajdującej się w skórze. Na jej powstanie z witaminy D2 wpływa promieniowanie słoneczne. W miesiącach jesienno-zimowych, szczególnie w dużych miastach ilość docierających promieni ultrafioletowych może być niewystarczająca, wtedy organizm dziecka może odczuć brak koniecznej do prawidłowego wzrostu i rozwoju witaminy. Częściej dotyczy wcześniaków i bliźniąt, co wynika z małych zapasów witaminy D3 z okresu życia płodowego. Dzieci urodzone z niską masą ciała często bardzo szybko przybierają na wadze i jeżeli nie dostarczy się im odpowiedniej ilości witaminy, to objawy krzywicy mogą wystąpić już przed trzecim miesiącem życia. Zauważono, że wyraźniejsze objawy krzywicy występują u niemowląt, które rosną szybciej, którym dostarczono wszystkich składników pokarmowych z wyjątkiem witaminy D, niż u niemowląt niedożywionych i zaniedbanych.

Leczenie

Dzieci

Dostarczyć trzeb możliwie codziennie 100-200 jednostek OM) witaminy D oraz zastosować nasłonecznianie lub naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. W sytuacji, gdy nie zapewnia się codziennego przyjmowania witaminy D, jednorazowo 300 000 jednostek (JM) witaminy D (terapia uderzeniowa). Po zakończeniu leczenia skrzywienia kości ulegają zwykle samokorekcji.

Dorośli

Podaje się witaminę D w dużych dawkach. Zaleca noszenie gorsetu ortopedycznego, który ewentualnie może odciążyć kręgosłup.

Preparaty zawierające tylko witaminę D.

D-Tracetten, Oleovit, Virgosan, Ergocalciferol, Vigantoletten, Vitaminum D3.


Choroby układu kostnego osteomalacja leczenie krzywica przyczyny Osteomalacja przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach