40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Osteofitoza trzonów kręgowych

Choroba zwyrodnieniowa jest efektem zarówno biologicznych, jak i mechanicznych zdarzeń, które mają wpływ na destabilizację powiązanych ze sobą procesów degradacji i syntezy chrząstki stawowej - chondrocytów i macierzy pozakomórkowej oraz warstwy podchrzęstnej kości.

Taki proces wywołany jest przez wiele czynników. Choroba ta obejmuje wszystkie tkanki stawu. Przejawia się morfologicznymi, biochemicznymi, molekularnymi i biomechanicznymi zmianami komórek macierzy, które w konsekwencji wywołują rozmiękanie, włókienkowatość, owrzodzenia i utratę masy chrząstki stawowej, stwardnienia i zagęszczenia tkanki kostnej, osteofity i torbielki podchrzęstne. Cechą charakterystyczną choroby zwyrodnieniowej jest ból stawowy, tkliwość, ograniczenie ruchomości stawowej, pojawiające się czasami wysięki, proces zapalny, przy którym nie są obecne objawy układowe.

Osteofitoza trzonów kręgowych - Ta postać zmian zwyrodnieniowych jest najczęstsza i najłatwiej wykrywalna badaniem radiologicznym, jednak ani wielkość, ani stopień rozsiania zmian nie koreluje z natężeniem bólu. Zmian tych nie można uważać za wyraz zwyrodnienia stawów, ponieważ nieposiadające torebki stawowej krążki międzykręgowe nie są stawami.

Choroby reumatyczne można leczyć za pomocą wielu metod, ale obowiązuje zasada leczenia kompleksowego, która poza leczeniem farmakologicznym uwzględnia także odpowiedni tryb życia, żywienia, rehabilitację fizyczną (kinezyterapia i fizykoterapia), a nawet porady psychologa. Jeżeli przyczyna schorzenia jest nieznana, to w takim przypadku leczenie polega głównie na likwidowaniu objawów i modyfikacji przebiegu choroby, natomiast jeśli przyczyna choroby jest znana, leczenie dotyczy zarówno przyczyny, jak i objawów i przebiegu choroby. Każdy chory jest leczony w jemu właściwy sposób, zależny od rodzaju i przebiegu choroby. Za najważniejszy element leczenia zachowawczego należy uważać postępowanie niefarmakologiczne, od którego należy zacząć leczenie każdego przypadku, natomiast leczenie farmakologiczne jest indywidualne i zależy od przebiegu choroby, ciężkości objawów, reakcji na leczenie.


Choroby układu kostnego osteofitoza trzonów kręgowych leczenie objawy osteofitozy Osteofitoza trzonów kręgowych przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach