40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Ospa

Ospa stanowi chorobę zakaźną, która głównie występuje u dzieci. Schorzenie to wywołuje wirus varicella-zoster. Choroba ta łatwo się przenosi, zwłaszcza w skupiskach dzieci takich jak przedszkola czy żłobki. Zakażenie odbywa się drogą kropelkową. W związku z tym łatwo można się zarazić od chorych, którzy kichają lub kaszlą.

Możliwość zarażenia przez drugą osobą pojawia się już na dwa dni przed wystąpieniem u niej wysypki. Do pierwszych objawów choroby należą złe samopoczucie, gorączka wahające się w przedziale od 37 do 40°C oraz ból głowy.

Po tym etapie rozpoczyna się okres wykwitów - drobnych czerwonych plamek pojawiających się na tułowiu, twarzy i w odróżnieniu od innych chorób wysypkowych także na owłosionej skórze głowy. Przez kilkanaście godzin wykwity przechodzą przez kolejne stadia rozwoju od czerwonej plamki, przez grudkę do powstania pęcherzyka otoczonego czerwoną obwódką. Pęcherzyki wstępnie wypełnione jasnym płynem, który po pewnym czasie mętnieje. Wykwity zajmują także błony śluzowe. Wysypka powoduje u chorych silny świąd skóry. Nie powinno się jednak drapać, ponieważ spowodować to może bakteryjne zakażenie wykwitów, a to z kolei prowadzi do powstania blizn na skórze. Dobrze jest smarowań miejsca pokryte wysypkę maściami zmniejszającymi swędzenie.

Ospę leczy się głównie poprzez położenie chorego do łóżka i dawanie mu leków przeciwgorączkowych (należy pamiętać, aby nie podawać środków zawierających aspirynę!). Dodatkowo wskazana jest częstsza zmiana ubrań i kąpiele odkażające.

Ospa łagodniej przebiega u dzieci, zakażenie osób dorosłych jest groźniejsze i może np. prowadzić do ostrego zapalenia płuc. Powikłaniami, które może spowodować w następstwie ospa są m.in. zapalenie mózgu czy węzłów chłonnych.


choroby zakaźne wykwity skórne Ospa objawy ospa leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach