40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Opryszczka narządów płciowych

Wirus HSV przenoszony jest z człowieka na człowieka poprzez całowanie, stosunki pochwowe, oralne oraz analne. Osoba zarażona przekazuje dalej wirusa, gdy widoczne są pęcherzyki, czy owrzodzenia, ale w niektórych przypadkach też, gdy nie ma żadnych objawów. Zakażenie w pewnych przypadkach jest rozsiewane przez osobę, która nawet nie wie o swojej chorobie.

Po zakażeniu wirus pozostaje utajony w obrębie zwoju splotu krzyżowego, skąd w przypadku korzystnych warunków reaktywuje się i doprowadza do powtórnego zakażenia skóry. U kobiety ciężarnej, wirus opryszczki (zwykle jest to typ 2), może przejść z matki do dziecka podczas porodu, co prowadzi do zakażeń skóry, jamy ustnej, płuc, czy oczu u noworodka. Jeśli wirus dostanie się do krwi, wtedy może dotrzeć do mózgu oraz innych ważnych dla życia narządów.

Na błonie śluzowej narządów płciowych lub w okolicy odbytu powstaje intensywne zaczerwienienie i obrzmienie oraz tworzą się liczne pęcherzyki, często zlewające się ze sobą. Ich pękanie jest przyczyną bolesnego owrzodzenia.

Często powiększone są węzły chłonne w okolicy pachwinowej, czasami pojawiają się objawy choroby uogólnić (gorączka), a także dolegliwości w czasie oddawania moczu. Zmiany ustępują zwykle po kilku dniach, rzadko dochodzi rozwoju dużych owrzodzeń.

W przypadku mężczyzn zakażenie wirusem opryszczki zwykłej skutkować może problemem z oddawaniem moczu, zaparciami oraz zaburzeniami erekcji. Opryszczka narządów płciowych czasami może (tak jak opryszczka jamy ustnej) roznosić się na odległe miejsca na skórze i do oczu.

W konsekwencji powstają bliznowate zmiany spojówki lub rogówki. Rzadziej występuje także znaczne osłabienie odporności jak na przykład w białaczce, wirus opryszczki może doprowadzić do objawów zapalenia mózgu (herpes cephalitis). Mogą pojawić się wówczas: gorączka, bóle głowy, sztywność karku, wymioty i światłowstręt.

W czasie porodu może dojść do zakażenia noworodka i w takim przypadku lepiej zastosować zapobiegawczo cesarskie cięcie.


choroby weneryczne opryszczka narządów płciowych leczenie poród a opryszczka narządów płciowych powikłania po opryszczce narządów płciowych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach