40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Oparzenia

W każdym domu znaleźć można przedmioty, które wymagają ostrożności przy korzystaniu. Kuchenki elektryczne, węglowe czy gazowe są potencjalnym zagrożeniem w przypadku niezachowania ostrożności. Przyczyną bardzo dotkliwego oparzenia może być np. gorące żelazko, gorący garnek czy para uchodząca z gotującego się czajnika z wodą.

Skóra ulega uszkodzeniu przy 42°C. Przy tej temperaturze już po 6 godzinach dochodzi do martwicy naskórka, przy 55°C wystarczą 3 minuty działania, a przy 70°C zaledwie 1 sekunda. Nieodwracalne uszkodzenia białka tkankowego pojawiają się po przekroczeniu 55°C. Każda wyższa temperatura, działając na powierzchnię ciała, uszkadza skórę i tkanki głębsze, czyli powoduje martwicę.

Oparzenia można podzielić na cztery stopnie:

  • w oparzeniach 1 stopnia pojawia się zaczerwienienie skóry, obrzęk i tkliwość; uszkodzeniu ulega wierzchnia warstwa skóry.
  • w oparzeniu 2 stopnia tworzą się pęcherze, występuje częściowa martwica skóry, co wskazuje na to, że uszkodzeniu uległa jedna lub dwie warstwy tkanki.
  • w oparzeniach 3 stopnia szara i zwęglona skóra świadczy o tym, że uszkodzona została tkanka podskórna. Następuje całkowita martwica skóry i tkanki podskórnej.
  • oparzenia 4 stopnia to martica głębiej położonych narządów. Pojedyncze oparzenie może występować jako połączenie kilku z wymienionych rodzajów. Nawet najmniejsze oparzenie może powodować silny ból, dzieje się tak, ponieważ skóra jest tkanką wyjątkowo wrażliwą i tkanką silnie unerwioną.

Poza samymi zmianami miejscowymi skutkiem oparzenia są zaburzenia ogólnoustrojowe w postaci wstrząsu, a następnie tzw. choroba oparzeniowa, wywołana bólem, utratą osocza krwi i zatruciem organizmu przez wchłaniane produkty rozpadu białka tkankowego. Natężenie tych zmian jest wprost proporcjonalne do powierzchni oparzenia.


choroby skóry oparzenia pierwsza pomoc skutki oparzenia leczenie oparzenia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach