45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Oparzenia słoneczne

Wskutek działania promieni słonecznych dochodzi do pogrubienia naskórka i zwiększenia produkcji ochronnego barwnika skóry-melaniny przez melanocyty-komórki barwnikotwórcze skóry. Ilość tych komórek jest zależna od genów. U Albinosów w wyniku zaburzeń w bioseyntezie melaniny, jak również w bielactwie z powodu braku melanocytów występuje szczególne zagrożenie oparzeniem. Również blondyni i rudzi powinni unikać opalania się.

Objawy

W tym przypadku cechą charakterystyczną jest zaczerwienienie i nabrzmienie skóry. W ciężkich przypadkach powstają pęcherze na skórze. Skóra boli, piecze i swędzi jednocześnie. Po kilku dniach, gdy poparzenie już zanika, zaczyna schodzić naskórek.

Pierwsza pomoc:

Należy wziąć chłodny prysznic, zmyć z siebie olejki i kremy. Następnie miejsca oparzone należy polewać dużą ilością zimnej wody. W sytuacji, gdy na skórze wystąpią pęcherze, zrób suchy, sterylny opatrunek i skorzystaj z pomocy medycznej.

Do czasu ustąpienia ostrego odczynu należy:

  • unikać nasłoneczniania skóry,
  • stosować okłady z zimnej wody, które łagodzą objawy.

choroby skóry zaczerwienienie skóry Oparzenia słoneczne objawy leczenie oparzeń slonecznych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach