42 700 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 787 produktów w 204 kategoriach

Odwodnienie izotoniczne

Odwodnienie izotoniczne stanowi zaburzenie z grupy zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Do takiego zaburzenia dochodzi także w sytuacji, gdy w organizmie dochodzi do niedoboru wody, która prawidłowo przebiega z molalnością płynów ustrojowych, czyli izotonią.

Izotonią określa się roztwór izotoniczny, czyli płyn, a konkretnie roztwór, który w kontakcie z innym roztworem pozostaje w równowadze dynamicznej w organizmie.

W sytuacji, gdy dochodzi do licznych komplikacji, czy innych zaburzeń, może wystąpić odwodnienie izotoniczne, objawiające się utratą izotonicznych płynów. Takie zjawisko objawia się w postaci odwodnienia izotonicznego.
Wielokrotnie sportowcy korzystają z napojów izotonicznych. Regularny, natężony wysiłek pozbawia organizm z części składników odżywczych i minerałów, wydalane są one wraz z potem sportowca. W płynach izotonicznych znajduje się właśnie część składników odżywczych. W związku z tym, osoby zawodowo aktywnie fizyczne, sięgają po napoje izotoniczne w celu uzupełnienia braków substancji, by móc kontynuować ćwiczenia czy wykonywać dany sport

Przyczyny odwodnienia izotonicznego

Przyczynami, które powodują utratę izotonicznych płynów, można zaliczyć:

  • utratę krwi,
  • zatrzymanie płynów w trzeciej przestrzeni,
  • Do utraty płynów dochodzi przez:
  • przewód pokarmowy,
  • nerki,
  • skórę wskutek oparzenia

Diagnoza
W celu rozpoznaniu odwodnienia izotonicznego, pomocne są charakterystyczne objawy oraz dane, skompletowane w trakcie wywiadu. Mowa tu o objawach takich jak biegunka, wymioty, utrata krwi i rozpoznaje się również odwodnienie izotoniczne. Niekiedy, należy wykonać analizy w laboratorium, które polegają na sprawdzeniu stężenia kreatywny w organizmie, zwykle wyższy poziom tej substancji oznacza odwodnienie izotoniczne.

Leczenie
Dolegliwość taką leczy się poprzez przetaczanie utraconego płynu, czyli zazwyczaj krwi, osocza i płynów izotonicznych. Stosuje się również leczenie przyczyny, która spowodowała utratę płynów.


choroby cywilizacyjne Przyczyny odwodnienia izotonicznego Diagnoza odwodnienia izotonicznego Leczenie odwodnienia izotonicznego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 700 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 787 produktów w 204 kategoriach