45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Odmrożenia

Jeżeli w efekcie przebywania na mrozie skóra staje się zaczerwieniona i w miejscach zaczerwienionych staje się bolesna, to można stwierdzić, że dojdzie do odmrożenia. W takiej sytuacji koniecznie trzeba udać się do ciepłego pomieszczenia i delikatnie ogrzać miejsca przechłodzone. Gdy pojawi się bladość skóry, a ból ustąpi, to wtedy świadczy to o jej odmrożeniu.

Uszkodzenia skóry w wyniku działania niskiej temperatury

Ciężkość i rozległość uszkodzeń uzależnione są od temperatury otoczenia oraz czasu ekspozycji na niską temperaturę. Wiatr i duża wilgotność powietrza nasilają skutki działania mrozu. Zmiany w naczyniach krwionośnych, spowodowane spożyciem dużej ilości alkoholu, powodują u poszkodowanych ciężkie odmrożenia, często przyczyniając się do nadmiernego wychłodzenia ciała i - w wyniku tego - śmierci. Miejsca szczególnie narażone na odmrożenie to: nos, uszy, policzki oraz palce rąk i stóp.

Zależnie od stopnia odmrożenia dolegliwości są różne:
I stopień - zaczerwienienie,
II stopień - zaczerwienienie i pęcherze,
III stopień-: białe, twarde, zamrożone, pozbawione czucia partie skóry. Po odtajeniu miejsca odmrożone są skórzaste, suche, czarne i obumarłe.

U osób chorych na miażdżycę naczyń lub zażywających betablokery występuje większe ryzyko odmrożenia. Zmęczenie, alkohol, niedobór tlenu na dużych wysokościach to może prowadzić do utraty odczuwania i niebezpieczeństwa zamarznięcia. Również dzieci często nie zdają sobie z tego sprawy.

Prawidłowe ogrzewanie odmrożonych części ciała:

  • Należy rozgrzać odmrożone miejsca ciepłą (niegorącą!) wodą lub ogrzać je ciepłymi, suchymi rękami. Nie nacieraj ich śniegiem.
  • Pij gorące napoje (nie alkohol, który rozszerza naczynia skóry i powoduje utratę ciepła).
  • Jeśli odczuwasz silne bóle, także w trakcie rozgrzewania, weź lek przeciwbólowy dostępny bez recepty.
  • Stosuj maści pobudzające krążenie.
  • Faza ogrzewania odmrożonych części ciała czasami powoduje duży ból i trwać może od czterdziestu pięciu minut do godziny. W celu załagodzenia dolegliwości stosuje się środki przeciwbólowe.

Uwaga: W następstwie powtarzających się wielokrotnie zagrożeń i odtajeń powstają wyjątkowo rozległe uszkodzenia tkanek. Dlatego odtajanie ma sens tylko wówczas, gdy nie zachodzi niebezpieczeństwo ponownego zamarznięcia.


choroby układu krążenia odmrożenia u dzieci Odmrożenia skutki postępowanie w przypadku odmrożenia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach