45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

OCD

Do charakterystycznych objawów nerwicy natręctw zalicza się uciążliwe nawracające myśli oraz przymus wykonania jakichś czynności. Objawy te pojawiają się w natężeniu patologicznym. Najczęstszą jest obsesyjna obawa i konieczność mycia rąk.

Osoby dotknięte taką tego typu rodzajem natręctw myją ręce kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy dziennie. Wielokrotnie są tym tak pochłonięte, że nie mogą nic innego robić. W skrajnych przypadkach ich ręce są zniszczone a resztę ciała pokrywa brud.

Niekiedy człowiek musi wykonać jakiś gest lub czynność. Doskonale wie, że jest to bezsensowne, często się go wstydzi, ale nie może się powstrzymać, ponieważ narastający lęk zmusza go do wykonania rytuałów.

Charakterystyczne dla nerwicy natręctw są:

  • Obsesje - mowa tu o zaburzeniach wywołanych nawracającymi, uporczywymi myślami natrętnymi, wyobrażeniami, ideami, impulsami do działania.
  • Kompulsje - czynności przymusowe, rytuały, są to wielokrotnie powtarzane zachowania, które mają zapobiegać jakimś mało prawdopodobnym wydarzeniom. Najczęściej wiążą się z niepokojem i lękiem, który nasila się w momencie zaniechania czynności przymusowej.

W niektórych przypadkach natręctwa objawiają się koniecznością wypowiedzenia jakiegoś słowa lub zwrotu. Innym razem u osób religijnych objawiają się nagłą chęcią wymówienia jakiegoś bluźnierstwa lub plugawych słów w kościele.

U chorych na natręctwa pojawiają się myśli natrętne. Są to powstające wyobrażenia, idee, impulsy do działania, które pojawiają się w świadomości w sposób nawracający. Niemalże zawsze są przeżywane przez pacjenta jako przykre oraz pacjent próbuje się im przeciwstawić, najczęściej bezskutecznie.

Tworzą się wbrew woli chorego. Budzą jego sprzeciw, ale mimo wszystko uznaje je za swoje własne. Przy takich myślach bardzo często obecne jest uczucie obniżonego nastroju, często pacjent w celu zmniejszenia lęku uzależnia się od substancji zmniejszających lęk, a także od alkoholu. Myślom tym często towarzyszą wyobrażenia, które są związane z treścią myślenia. Treść myślenia może zmieniać się w ciągu upływu lat. Te obsesje - myśli, wyobrażenia, impulsy pojawiają się w sposób powtarzający i uporczywy, wbrew woli pacjenta.

Często kompulsje powiązane są z obsesjami. Zupełnie jak gdyby były ich następstwem. Np. lęk przed zabrudzeniem łączy się z wielokrotnym myciem rąk. Nieraz czynności natrętne łączą się z pewnego rodzaju ceremonią, której przerwanie może tworzyć silny lęk i niepokój. Istotnym elementem zachowań kompulsywnych jest przymus. Powtarzana czynność jest wykonywana, mimo że wcześniej została ona wykonana dobrze. Związane jest to z niemożnością przeciwstawienia się natrętnej myśli bądź czynności.

Problem stanowi opisanie wszelkich rodzajów natręctw. Niektóre z nich są uciążliwe tylko dla chorego, inne również dla jego najbliższych.

Natręctwa zwykle pojawiają się w okresie pokwitania i stopniowo nasilają się. Nierzadko pojawiają się już w okresie dziecięcym. Zwykle są bardzo trudne do wyleczenia, a jedynie bardzo sporadycznie zmniejszają się w okresie przekwitania. Czasem pomaga zmiana miejsca zamieszkania lub pracy. Najlepsze wyniki leczenia osiąga się metodami psychoterapeutycznymi, między innymi psychoanalizą.


nerwice przyczyny nerwicy natręctw przyczyny nerwicy natręctw u dzieci leczenie natrętnych myśli
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach