45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nowotwory złośliwe oka

Nowotwory złośliwe oka występują dosyć rzadko w porównaniu do innych nowotworów, takich jak piersi czy skóry. Zazwyczaj zmiany lokalizują się w okolicach nerwu wzrokowego, powieki, skóry wokół oczu, siatkówki, tęczówki lub też gruczołu łzowego.

Nowotwory złośliwe oka stanowią duże zagrożenie, ich leczenie oparte jest o zabieg chirurgiczny usunięcia całej gałki ocznej, a i tak w wielu przypadkach rokowania są złe i w krótkim czasie następuje śmierć.

Oponiak osłonek nerwu wzrokowego

Jest to nowotwór wywodzący się z komórek pajęczynówki nerwu wzrokowego. Oponiaki, które zostały zlokalizowane w przednim dole czaszki, naciekają na odcinek wewnątrzczaszkowy nerwu i wkrótce wykraczają do oczodołu.

Guz niekiedy wywodzi się od ektopowych komórek opony pajęczej, rozproszonych w oczodole, ale to sporadyczne przypadki.

Najczęściej nowotwór diagnozuje się przy pomocy rezonansu magnetycznego. Ponadto stosuje się tomografię komputerową, które daje możliwość uwidocznienia guza nerwu. Dzięki nowoczesnej technice obrazowania nie ma konieczności przeprowadzania biopsji guza.

Leczenie głównie polega na obserwacji, w związku, z tym że choroba przebiega przez wiele lat, nie powodując wcześniej żadnych objawów (również pogorszenia widzenia). W niektórych przypadkach podejmuje się jednak leczenie, polegające na radioterapii lub resekcji guza.

Glejak nerwu wzrokowego

W tym rodzaju nowotworu charakterystyczne jest to, że rośnie dość wolno i nie powoduje przerzutów. Mimo wszystko, nieleczony, prowadzi jednak do całkowitej utraty wzroku oraz do zaburzeń czynność przysadki mózgowej. Dodatkowo wystąpić może wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co stwarza realne zagrożenie życia.

Nowotwór diagnozuje się na podstawie badania okulistycznego, tomografii komputerowej, USG oczodołu, badania histopatologicznego oraz biopsji.

Takie rodzaje nowotworów muszą być koniecznie leczone w specjalistycznych klinikach. W wielu przypadkach wymagane jest leczenie chirurgiczne, jednak gdy nie jest ono możliwe, stosuje się chemioterapię oraz radioterapię.

Rak skóry powiek

Nowotwór to podstawno komórkowy rak skóry, który pojawia się w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce lub braku ochrony oczu przed promieniowaniem. Choroba może być również skutkiem zespołu Gorlina-Goltza oraz palenia tytoniu.

W leczeniu wykonuje się chirurgiczne usunięcie guza wraz z kilkoma milimetrami skóry wokół. Niestety, bardzo często zmiany na powiekach są błędnie diagnozowane (zaleca się wówczas leczenie maściami), przez co dochodzi do ich dalszego rozwoju. Im szybciej zostanie postawiona trafna diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie.

Czerniak złośliwy

Stanowi on najczęściej spotykaną formę złośliwego nowotworu oka u dorosłych. Tworzy się on wskutek przeobrażenia melanocytów (komórek barwnikowych wytwarzających i zawierających melaninę) lub komórek znamienia. Czerniak rozwija się najczęściej w naczyniówce lub rzadziej – w tęczówce i ciele rzęskowym.

Nowotwór diagnozuje się na podstawie badania okulistycznego, ocenie dna oka, angiografii, USG gałki ocznej, rezonansu magnetycznego, badania histopatologicznego oraz biopsji wewnątrzgałkowej.

W leczeniu małych guzków stosuje się fotokoagulację laserową. W sytuacji, gdy nowotwór jest większy i bardziej rozwinięty - wykonuje się zabieg, w którego trakcie usuwane jest gałka oczna.

Siatkówczak

Siatkówczak jest najczęściej występującym nowotworem u dzieci oraz drugim w kolejności nowotworem dotyczącym oka. Powstaje w wyniku mutacji genu RB1, który koduje białko retinoblastoma.

Guz przeważnie rozwija się w jednym oku, ale czasami zajmuje obie gałki. Ten rodzaj nowotworu ma podłoże genetyczne. W związku z tym jego wystąpienie u rodziców daje duże zagrożenie jego wystąpienia u dziecka.

Diagnozy dokonuje się za pomocy badania dna oka, które pozwala na wykrycie nawet najmniejszych guzów. Ponadto wykonuje się USG, rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową gałki ocznej.

Czasami wykonuje się testy genetyczne, dzięki którym można przewidzieć wystąpienie choroby u rodzeństwa lub potomstwa.

Leczenie polega przede wszystkim na zastosowaniu chemioterapii. Wykonuje się jednak również takie zabiegi, jak krioterapia, radioterapia, fotokoagulacja laserowa, termoterapia lub termochemioterapia, miejscowa chemioterapia – rodzaj zabiegu zależy od stopnia zaawansowania guza. W najgorszych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna i usunięcie guza wraz z gałką oczną.

Guz gruczołu łzowego

Taki rodzaj nowotworu powstaje z przewodów miąższu oraz elementów mięśniowo-nabłonkowych. Na ogół rozwija się z płata oczodołowego gruczołu lub z płata powiekowego.

Diagnoza oparta jest na podstawie wykonania tomografii komputerowej, która jest w stanie wykazać gładką, otorbioną zmianę.

Leczenie nowotworu polega na przeprowadzeniu zabiegu, podczas którego usuwa się guz wraz z całą gałką oczną. Jeżeli pozostaną jakiekolwiek resztki, nowotwór może wniknąć w zatoki jamiste.


nowotwory Nowotwory złośliwe oka objawy nowotwory złośliwe oka Nowotwory złośliwe oka przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach