45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nowotwory mózgu

Guzem mózgu powszechnie określa się nowotwór. To określenie obejmuje wszystkie zmiany, które prowadzą do powstania dodatkowej masy wewnątrz czaszki. Powodować je mogą także tętniaki, pasożyty, zapalenia, czy ropnie. Niezależnie od pochodzenia, każdy rodzaj guza mózgu stwarza zagrożenie dla życia pacjenta, ponieważ uciska mózg, lub rdzeń kręgowy.

Wszystkie nowotwory można podzielić według dwóch kryteriów. Pierwszy obejmuje to, czy nowotwór jest pierwotny, czy wtórny i mówi o tym, czy jest efektem przerzutu z innego narządu, czy też nie. Nowotwory mózgu częściej tworzą się w wyniku przerzutów niż samoczynnie. Mimo wszystko nawet nowotwory złośliwe mózgu rzadko dają przerzuty na inne narządy.

Drugi podział stanowi podział na nowotwory złośliwe i niezłośliwe. Guzy mózgu są pod tym względem szczególne, ponieważ nawet niezłośliwe stanowią bardzo poważne zagrożenie dla życia pacjenta. Dodatkowa masa w czaszce powoduje wzrost ciśnienia i ucisk, co ostatecznie może spowodować śmierć.

Objawy guza mózgu

Guzy mózgu z reguły nie dają objawów. Należy udać się do lekarza, kiedy pojawiają się dolegliwości takie, jak:

  • bóle głowy, nasilające się zwłaszcza rano, odczuwane jako rozsadzanie czaszki
  • wymioty
  • zaburzenia psychiczne
  • ataki padaczkowe
  • problemy z pamięcią
  • niedowład kończyn

Do diagnostyki medycznej używa się elektroencefalografii, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Jednak ostateczną diagnozę można postawić po biopsji guza, czyli pobraniu jego fragmentu. Obecnie jest to badanie stosunkowo mało inwazyjne i bezpieczne.

Wszystkie osoby cierpiące okresowo na migreny powinny przynajmniej raz wybrać się do neurochirurga i wykonać badania w celu wykluczenia nowotworu.

Leczenie

Po dokonaniu rozpoznania przeważnie przeprowadza się operację. Mimo to, że stwarza ona pewne ryzyko to, prawie zawsze daje najlepsze rokowania. Są jednak sytuacje, w których guz znajduje się w takim miejscu, że jego chirurgiczne usunięcie jest niemożliwe. Właśnie z tego powodu nawet łagodne zmiany mogą być bardzo niebezpieczne.

Innymi metodami jest chemio- lub radioterapia. Możliwe są też terapie wspomagające jak podawanie hormonów, czy leków przeciwdrgawkowych.

Rokowania

Rokowania dla nowotworów mózgu nie są zbyt dobre. Na ok. 2800 osób, u których co roku w Polsce rozpoznaje się tę chorobę, przeżywa ok. 500, czyli mniej, niż 20%. Przeżywalność jest większa u dzieci niż u dorosłych. Częściej też umierają na niego mężczyźni niż kobiety.
Na szczęście, guz mózgu jest jednym z najrzadziej występujących nowotworów – obejmuje tylko ok. 2% przypadków.


choroby układu nerwowego Nowotwory mózgu objawy Nowotwory mózgu przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach