40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Nowotwór złośliwy serca

Nowotwór złośliwy serca miewa charakter pierwotny lub być przerzutem innego nowotworu do serca. W odróżnieniu od nowotworów łagodnych złośliwe występują o wiele rzadziej. Mimo wszystko mają one bardzo złe rokowania. W większości przypadków pacjent umiera w ciągu roku od momentu zdiagnozowania choroby.

Wśród nowotworów złośliwych wyróżniamy:

  • mięsak prążkowanokomórkowy
  • mięsak naczyniakowaty
  • chłoniak

Przerzuty nowotworowe do serca występują o wiele częściej niż nowotwory pierwotne.

Nowotwory wtórne serca najczęściej są wynikiem przerzutów z:

  • płuc - 40-60%
  • piersi - 11%
  • układu krwionośnego - 10-11%
  • komórek pokrywających błony surowicze - 9%
  • przełyku - 5%
  • żołądka, trzustki, nerki, skóry - po 3%
  • wątroby, jajnika, prostaty, jelita grubego - po 1%

W przypadku wszystkich nowotworów złośliwych może dojść do przerzutów do serca. Przerzuty najczęściej szerzą się drogą limfatyczną i lokalizują się w osierdziu i warstwie nasierdziowej.

W przypadku osób dorosłych najbardziej powszechnym rodzajem nowotworu złośliwego jest naczyniakomięsak. Umiejscawia się w prawym przedsionku i powstaje z komórek wyściełających naczynia krwionośne. W momencie, gdy komórki te złośliwieją, dochodzi do ich proliferacji i tworzenia się nieprawidłowych mas przypominających naczynia krwionośne.

Inny rodzaj raka stanowi mięsak prążkowanokomórkowy. To najczęstszym nowotwór złośliwy serca występującym u dzieci. Zająć może on całe serce. Rozwija się z komórek mięśniowych, które stały się komórkami nowotworowymi.

Objawy nowotworów serca przypominają inne choroby tego narządu. Głównie są to ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu pracy serca, ciągłe zmęczenie, spłycenie oddechu.

Rak serca często prowadzi do wielu poważnych powikłań. Najczęściej pojawia się zatorowość płucna, udar mózgu, niewydolność serca oraz zaburzenia rytmu serca. Najpoważniejszym powikłaniem jest zgon pacjenta.

Leczenie takich nowotworów złośliwych polega jedynie na łagodzeniu objawów i zmniejszaniu cierpienia pacjenta. Korzysta się z chemioterapii, radioterapii oraz operacyjnego usunięcia guza. Wprowadza się odpowiednią farmakoterapię i fizykoterapię.nowotwory przyczyny nowotworu serca objawy nowotworu serca rak złośliwy serca
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach