40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Nowotwór kości

Nowotwór to nieprawidłowy i nadmierny rozrost liczby komórek ustroju. Jednymi z nich są nowotwory kości. Podzielić je można na pierwotne i przerzutowe, z czego pierwotne wystąpić mogą pod postacią łagodną lub złośliwą. Przerzuty do kości stwierdza się zazwyczaj u osób powyżej 40. roku życia; przeważnie ulokowane są one w kręgach piersiowych i lędźwiowych kręgosłupa, w miednicy, żebrach, kości udowej i ramieniowej.

Główne objawy nowotworu kości

Charakterystyczne objawy nowotworu kości to głównie ból kości, który pojawia się w miejscu, gdzie rozwija się nowotwór. Nie jest on ciągły, pojawia się i znika, ale po pewnym czasie staje się nie do zniesienia. Może zaostrzać się w nocy lub przy obciążeniu kości.

Kolejnym objawem jest zgrubienie powstałe na kości, opuchlizna lub wyczuwalny guzek. Pojawia się on zwłaszcza wtedy, kiedy nowotwór atakuje okolice stawów.

Kolejny niepokojący objaw to osłabienie tkanki kostnej, które prowadzi do częstych złamań. W sytuacji, gdy nowotwór złośliwy osłabia kości przez dłuższy czas, to zaczynają one łamać się bez powodu, np. podczas stania, przewracania się z boku na bok czy klękania.

Objawami tzw. „ogólnymi” określić można np. osłabienie organizmu, gwałtowne chudnięcie bądź wysoką gorączkę. Nie należy ich lekceważyć, tym bardziej, jeśli występują jednocześnie.

Przyczyny raka kości

Dokładne czynniki mające wpływ na powstawanie raka kości nie są znane, jednak szereg już przeprowadzonych badań wskazuje na ich pochodzenie dziedziczne.

Diagnostyka raka kości

Diagnoza tego schorzenia jest trudna. W większości przypadków należy wykonać kilka różnych badań, aby mieć pewność, że dolegliwości wywołane są właśnie rakiem kości. Ze względu na to, że pierwotny rak kości jest dość rzadki, najpierw dzięki badaniom próbuje się wykryć inne choroby wywołujące podobne objawy.

Badania konieczne w celu prawidłowego zdiagnozowania raka kości to:

  • badanie RTG,
  • morfologia krwi,
  • badanie biochemiczne krwi,
  • scyntygrafia kości,
  • tomografia komputerowa,
  • biopsja szpiku kostnego.

100% pewność daje biopsja kości; pobranie fragmentu kości do badania zazwyczaj nie jest problematyczne. Czas takiego zabiegu zajmuje mniej niż godzinę i może zostać wykonany w domu pacjenta. Mimo wszystko trzeba wiedzieć, że wykonanie biopsji kości u pacjenta chorego na pierwotnego raka kości, niesie ze sobą ryzyko rozprzestrzenienia choroby na inne części ciała. Dlatego też procedura ta powinna być wykonywana tylko przez doświadczonych chirurgów.

Kiedy diagnoza zostanie już postawiona, patolog ocenia stadium zaawansowania choroby. Najlepiej by decyzje związane z leczeniem podejmował lekarz, który ma już doświadczenie w postępowaniu z rakiem kości.

Leczenie raka kości

Nowotwory łagodne nie muszą być leczone, wystarczy co jakiś czas badać, czy się nie zwiększają lub zmniejszają. W takich sytuacjach czasami zaleca się usunięcie chirurgiczne.

W związku z tym, że rak kości jest wyjątkowo rzadki, nowotwór złośliwy atakujący kości leczony jest na wiele sposobów. Najczęściej potrzebna jest zarówno chemioterapia, jak i operacja usunięcia nowotworu. Przed lub po operacji stosuje się także radiację. Nie ma leku na raka, który dawałby gwarancję wyleczenia. Jedyne, co możemy zrobić to nie lekceważyć objawów i nie zwlekać ze zgłoszeniem ich lekarzowi jak najszybciej.


rak kości Choroby układu kostnego Nowotwór kości objawy przyczyny nowotworu kości
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach