45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nowotwór jamy ustnej

Nowotwory jamy ustnej w odróżnieniu od nowotworów jelita grubego czy innych części dolnego odcinka przewodu pokarmowego, występują dość rzadko. Przeważnie wykrywa się je już w zaawansowanym stadium.

Złośliwe nowotwory atakują głównie jamę ustną i gardło, rzadziej dochodzi do zaatakowania krtani czy części nosowej. Rozróżnia się kilka odmian nowotworów: szkliwiak, rak podniebienia, rak policzka czy dziąseł, jednakże najczęściej spotykany jest rak języka, który stanowi 40% przypadków wszystkich zachorowań.

Rak jamy ustnej może rozwijać się również w obrębie warg, tylnej ściany gardła, migdałków czy ślinianek. Rak jest najczęściej spotykaną odmianą nowotworu i stanowi ponad 90% przypadków. Tylko kilka procent wszystkich pacjentów choruje na chłoniaka, oblaka, gruczolaka czy mięsaka.

Palacze w grupie zwiększonego ryzyka

Na rozwój nowotworu jamy ustnej ma znacznie kilka czynników:

  • palenie papierosów, cygar, fajek
  • nadużywanie alkoholu
  • płeć
  • obrażenia mechaniczne
  • zaniedbanie higieny jamy ustnej
  • niedobory pokarmowe

Choroba ta częściej atakuje mężczyzn i stanowią oni ok. 80-90% wszystkich chorych.

Do grupy wysokiego ryzyka zalicza się zwłaszcza nałogowych palaczy oraz osoby, które żują tytoń.

Palenie papierosów może być przyczyną raka krtani, przełyku i wnętrza jamy ustnej, a ryzyko zachorowania na nowotwór jest aż 15-krotnie wyższe, niż u pozostałych ludzi, natomiast u osób żujących tytoń, aż 50-krotnie wyższe.

Pierwsze symptomy często są bagatelizowane.

Podejrzenie mogą wzbudzać następujące oznaki:

  • ból przy przełykaniu
  • plucie krwią
  • odczuwanie przeszkody w gardle
  • owrzodzenie na języku, wargach czy innych miejscach w jamie ustnej
  • podrażnienie, zbielenie lub zaczerwienie śluzówki

Objawy w wielu przypadkach są bagatelizowane, dzięki czemu nowotwór ma możliwość rozprzestrzeniania się. Dlatego też często wykrywa się jego istnienie dopiero w zaawansowanym stadium.

Radioterapia i chemia jako metody leczenia

Zazwyczaj zespół lekarzy (dentystów i chirurgów) stawia diagnozę, po której dopasowuje plan leczenia indywidualnie do pacjenta.

Często trzeba wykonać zabieg chirurgiczny, po którym chorego poddaje się radioterapii lub chemioterapii. Dzieje się tak głównie z powodu późnego wykrycia nowotworu.

Zależnie od położenia i rozprzestrzenienia nowotworu, operacja może wywrzeć wpływ na wygląd zewnętrzny oraz spowodować problemy z przełykaniem i mówieniem, szczególnie jeśli miejscem rozwoju nowotworu był język.

Jednakże w takim przypadku, wiele osób korzysta z usług chirurgii plastycznej, która pozwala zrekonstruować wygląd zewnętrzny oraz wspomóc w razie zaburzeń czynnościowych spowodowanych leczeniem. W przypadku raka gardła zdarza się konieczność usunięcia również węzłów chłonnych.

W trakcie leczenia trzeba postępować ostrożnie, codziennie nitkować zęby i szczotkować je miękką szczoteczką. Nie powinno się spożywać alkoholu ani palić papierosów.

Wymagany jest stały kontakt z dentystą, który powinien powiadomić pacjenta o wszelkich zmianach, które mogą zajść na skutek radioterapii.

Istniejący nowotwór powinien być wykryty możliwie jak najwcześniej, gdyż im bardziej zaawansowana jest choroba, tym rokowania dla pacjenta są gorsze. Wykryty we wczesnym stadium, daje 80-90%-owe szanse na przeżycie. Im dłużej chory zwleka i ignoruje objawy, tym zmniejsza swoje szanse na skuteczne wyleczenie nowotworu.


jama ustna choroby układu pokarmowego Nowotwór jamy ustnej objawy Nowotwór jamy ustnej leczenie Nowotwór jamy ustnej przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach