40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej

Nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej spowodowane jest powikłaniami chorób nosa, zatok przynosowych oraz gardła. Jest to efekt tego, iż trąbka słuchowa łączy jamę bębenkową ucha środkowego i gardła. Zapalenie często występuje wśród dzieci, ponieważ trąbka słuchowa jest w ich przypadku krótsza, szersza i ustawiona bardziej poziomo niż jest to u dorosłych.

W wyniku obrzęku błony śluzowej dochodzi do upośledzenia dopływu powietrza do jamy bębenkowej. W początkowym okresie wchłonięcie powietrza z jamy bębenkowej do otaczających tkanek skutkuje powstaniem podciśnienia zasysającego błonę bębenkową, a później także gromadzeniem się płynu o charakterze zapalnym lub niezapalnym.

Typowe objawy:

  • uczucie zatkanego ucha
  • szum
  • upośledzenie słuchu
  • uczucie przelewania płynu w uchu

Ostrej formie tego schorzenia towarzyszy zazwyczaj ostry stan zapalny nosa, zatok przynosowych i gardła. W większości przypadków zapalenie ustępuje po zwalczeniu choroby podstawowej. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do uszkodzenia błony śluzowej, skutkując trwałym zwężeniem trąbki słuchowej oraz zalegania płynu.

Systematyczne i dokładne oczyszczanie nosa z wydzieliny w czasie kataru pomaga zapobiegać powstawaniu zapalenia. Stosuje się krople do nosa zmniejszające obrzęk błon śluzowych. Należy pamiętać, jednak iż zbyt częste ich przyjmowanie może także uszkodzić błony śluzowe.

W sytuacji, gdy w następstwie ostrego kataru pozostanie szum, uczucie pełności i przelewania się płynu w uchu trzeba udać się do laryngologa. To bardzo ważne, gdyż ostre stany zapalne łatwo mogą zamienić się w przewlekłe. W stanie przewlekłym uszkodzeniu ulega aparat przewodzenia dźwięku w uchu środkowym, upośledzającym tym samym słuch.


Choroby laryngologiczne uczucie zatkanego ucha upośledzeniu słuchu uszkodzenie błony śluzowej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach