45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nieżyt żołądka

Helicobacter pylori to bakteria, której przypisuje się winę za zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz choroby wrzodowej.

Wpływać może na zanik błony śluzowej (zapalenie zanikowe). Wzmożone zapalenie może powodować ubytki błony śluzowej, które określa się jako nadżerki lub nawet być przyczyną krwotoku (zapalenie krwotoczne).

Bakteria dzięki swojej ruchliwości i ukierunkowanym chemotaktycznie w kierunku śluzowi żołądkowemu ruchu szybko przenika do żołądka i przechodząc przez warstwę śluzu, dociera do komórek błony śluzowej żołądka, gdzie dzięki specjalnym wypustkom dosyć mocno do nich przylega.

Rozpoznania zakażenia dokonuje się za pomocą wielu metod inwazyjnych, które wymagają pobrania materiału do badania przy pomocy endoskopu i nieinwazyjnych, gdzie materiał stanowi krew, ślina, kał lub wydychane powietrze. Poszczególne badania różnią się od siebie czułością, czasem potrzebnym na otrzymaniem wyniku oraz stopniem uciążliwości dla badanego. Niestety żaden test nie daje całkowitej pewności rozpoznania zakażenia.

Przyczyny:

Przeważnie są wynikiem błędów dietetycznych. Czynniki wywołujące to przeważnie:

  • Nadużycie alkoholu.
  • Leki o działaniu drażniącym błonę śluzową żołądka (np. środki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne, przedawkowanie leków nasercowych zawierających naparstnicę, glikokortykoidy, leki przeciwnowotworowe).
  • Oparzenie kwasami lub ługami.
  • Promienie rentgenowskie (np. po leczeniu napromienianiem).
  • Zepsute produkty spożywcze skażone laseczką jadu kiełbasianego.
  • Trujące grzyby.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, które łączy się z zakażeniem Helicobacter pylori stanowi około 90% wszystkich zapaleń żołądka. Dotyczyć może ono części okolicy odźwiernikowej lub być rozsiane w całej błonie śluzowej. Za sprawą obecności Helicobacter pylori w śluzówce żołądka dochodzi do powstania przewlekłego stanu zapalnego, który stopniowo prowadzi do niszczenia warstwy gruczołowej błony śluzowej, zaniku śluzówki żołądka i zmiany jego charakteru w kierunku nabłonka jelitowego. Jak potwierdzają przeprowadzone badania, zmiana charakteru nabłonka żołądka może prowadzić do powstania nowotworu.


choroby układu pokarmowego zapalenie żołądka i dwunastnicy leczenie zapalenie żołądka objawy bóle żołądka przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach