40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Nieżyt nosa

Ostry zwykły nieżyt nosa lub powszechnie nazywany katar to choroba wirusowa. W trakcie tego schorzenia zmiany zapalne błony śluzowej ograniczają się zazwyczaj jedynie do nosa, nosowej i ustnej części gardła. Wirusy powodujące ostry zwykły nieżyt nosa rozprzestrzeniają się przeważnie przez drogę kropelkową.

Zapobieganie ostremu nieżytowi nosa opiera się przede wszystkim na unikaniu kontaktów z chorymi. Przed tym schorzeniem nie jest w stanie ochronić zażywanie witaminy C lub innych witamin, jak również unikanie przeciągów lub przemoczenia.
Objawy uzależnione są przede wszystkim od wirusa, który spowodował chorobę i polegają przede wszystkim na kichaniu, drapaniu w nosie i gardle, pieczeniu spojówek oczu, a po pewnym czasie na pojawieniu się chrypki i kaszlu.

Najczęstsze symptomy to: stopniowe zmniejszanie się drożności nosa, zatkanie i wyciek płynnej treści z nosa. Początkowo jest to płyn jasny i dość rzadki, później wydzielina staje się coraz gęstsza, przybierając zielonożółtą barwę.
Chorobowym zmianom miejscowym towarzyszą objawy ogólne: osłabienie, ból głowy i stan podgorączkowy.

Ostry niepowikłany nieżyt nosa trwa zazwyczaj od 5 do 7 dni.
Powinno się stosować lekko strawną dietę i pić dużej ilości napojów. Wskazane jest też przebywanie w ciepłych pomieszczeniach, ale nie ze zbyt suchym powietrzem.
Pomoc lekarska na ogół nie jest konieczna z wyjątkiem sytuacji, kiedy choroba trwa dłużej niż 10 dni lub pojawiają się objawy powikłań: wysoka temperatura, bóle mięśniowe, bóle głowy umiejscowione w okolicy czołowej lub podczołowej, bóle zlokalizowane w klatce piersiowej, kaszel, nasilająca się chrypka, kaszel, ból ucha.

Ostry nieżyt nosa towarzyszy wielu chorobom zakaźnym i czasem jest ich pierwszą oznaką. Objawowy nieżyt jest obecny przy odrze, płonicy, krztuścowi, ospie wietrznej. Ostry nieżyt przy grypie przebiega często z krwawieniami z nosa. Krwawienia są niekiedy bardzo obfite w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Objawy ustępują po leczeniu choroby zasadniczej. Nos należy tylko czyścić, usuwając zasychającą wydzielinę.


choroby układu oddechowego Nieżyt nosa leczenie przyczyny nieżytu nosa rodzaje nieżytu nosa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach