40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Nieziarnicze chłoniaki złośliwe

Nieziarnicze chłoniaki złośliwe należą do około 1/10 wszystkich chorób nowotworowych u dzieci. Zachorowanie może wystąpić wśród dzieci w każdym wieku, nawet u niemowlaków. Więcej zachorowań odnotowuje się u chłopców. W tej chorobie charakterystyczne są częste przerzuty do układu krwiotwórczego.

Objawy tego schorzenia są różne i zależne głównie od rejonu występowania i stopnia zaawansowania. Chłoniaki złośliwe mogą pojawić się w miejscu, gdzie występuje utkanie chłonne. Za sprawą nowotworu dochodzi do niszczenia utkania węzła chłonnego i naciekając otaczające go komórki, daje odległe przerzuty.

Guzy mogą pojawiać się najpierw w oku, skórze, migdałkach podniebiennych, układzie chłonnym jamy nosowo – gardłowej oraz grasicy. Chłoniaki najczęściej zajmuję węzły chłonne szyjne.

Typowe objawy:

  • obrzmienie węzłów po jednej stronie szyi
  • są one niebolesne i dość twarde
  • stan podgorączkowy
  • spadek apetytu

Chorobę należy różnicować ze świnką i zapaleniem węzłów chłonnych.

W przypadku gdy nowotwór powstanie w śródpiersiu może on powodować duszność, kaszel, ból w klatce piersiowej. W wyniku ucisku może pojawić się sinica, obrzęk twarzy oraz poszerzenie powierzchniowych naczyń żylnych.

W przypadku gdy chłoniaki powstają w jamie brzusznej, choroba zajmuje węzły krezki, okolicę kątniczookrężniczą oraz węzły chłonne pozaotrzewnowe. Mogą wystąpić przerzuty do ośrodkowego układu nerwowego, prowadząc do porażenia nerwów czaszkowych, zaburzeń mózgowych oraz objawów poprzecznego porażenia rdzenia.

Główne objawy:

  • to ból brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • luźne stolce
  • zaburzenia wchłaniania

Rozpoznania dokonuje się poprzez badanie histopatologiczne guza lub węzłów chłonnych. W przypadku niektórych osób możliwe jest postawienie diagnozy na podstawie badania krwi, szpiku lub płynu z opłucnej.

Leczenie uzależnione jest od zaawansowania choroby i lokalizacji. W sytuacji, gdy zmiany nowotworowe występują w jamie brzusznej, stosuje się leczenie chirurgiczne, napromieniowanie i chemioterapię. Guzy izolowane mogą być całkowicie usunięte, a skuteczność leczenia wynosi około 70 – 80%.


nowotwory Nieziarnicze chłoniaki złośliwe objawy Nieziarnicze chłoniaki złośliwe leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach