40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Niezborność rogówkowa

Astygmatyzm (niezborność rogówkowa) zazwyczaj połączony jest z nadwzrocznością albo z krótkowzrocznością. Rogówka powinna mieć równomierne krzywizny, podobnie do piłki. W przypadku niektórych osób cierpiących na astygmatyzm rogówka przypomina bardziej piłkę do rugby, w związku z czym oko nie jest w stanie prawidłowo ogniskować promieni świetlnych.

Na czym polega astygmatyzm?
Astygmatyzmem określa się wadę wzroku objawiającą się tym, że wpadająca do oka wiązka promieni po załamaniu nie łączy się w jednym punkcie, lecz przechodzi przez dwie linie ogniskowe, które znajdują się w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach. Czyli obraz punktu w ognisku w osi poziomej jest punktem, natomiast pionowo daje rozproszoną, nieostrą wiązkę stanowiącą linię.

Leczenie astygmatyzmu
Nieprawidłową krzywiznę rogówki koryguje się za pomocą specjalnych szkieł tzw. cylindrycznymi, które dodaje się do szkieł sferycznych korygujących nadwzroczność i krótkowzroczność.


choroby oczu wady wzroku astygmatyzm leczenie Niezborność rogówkowa przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach