40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Niewydolność szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy jest choroba, która stanowi najczęstszą przyczynę poronień. Jej cechy charakterystyczne to przedwczesne rozszerzanie się szyjki macicy, czego skutkiem jest poronienie lub przedwczesny poród.

Macica jest zbudowana z włókien mięśniowych, które mają zdolność do rozciągania się. Z kolei szyjka to w większości tanka łączna, która jest mało elastyczna.

W czasie trwania ciąży macica powiększa się i podnosi, napierając w ten sposób na szyjkę macicy. Jeżeli szyjka nie wytrzymuje naporu, dochodzi do jej rozwarcia, a następnie do wypadnięcia jaja płodowego – czyli utraty ciąży.

Przedwczesne rozwarcie szyjki macicy ma miejsce przeważnie po 14 tygodniu ciąży, ponieważ wówczas dziecko rośnie znacznie szybciej niż macica.

Uszkodzona szyjka macicy nie wytrzymuje nacisku jaja płodowego i rozszerza się nadmiernie, a to prowadzi do poronienia.

Przyczyny choroby

Przeważnie czynnikiem powodującym niewydolność szyjki macicy są skurcze mięśnia macicy lub osłabienie samej szyjki. Skurcze mogą powstawać na skutek zbyt intensywnego trybu życia bądź też mogą być wywołane przemęczeniem.

Schorzenie to może być jednak wynikiem czegoś innego. Przyczyną przedwczesnego skracania i rozwierania się szyjki macicy są również liczne urazy szyjki, wrodzone wady rozwojowe oraz zaburzenia w produkcji kolagenu lub elastyny.

Schorzenie to zagraża też kobietom, które dokonały wcześniejszego sztucznego poronienia lub też poddały się zabiegowi łyżeczkowania macicy. Do niewydolności dochodzi także w wyniku wcześniejszego porodu, podczas którego doszło do pęknięcia szyjki macicy.

Ponadto niebezpieczne bywa przyjmowanie hormonów, które prowadzą do zaburzeń w organizmie.

Diagnoza

Dla każdej przyszłej matki najważniejsze jest, aby jej dziecko przyszło na świat zdrowe. W związku z tym konieczne są częste wizyty u lekarza prowadzącego ciążę (ginekologa), który będzie regularnie badał zarówno rozwój dziecka, jak i stan matki.

Niewydolność szyjki macicy stwarza zagrożenie dla rozwijającej się ciąży. Na szczęście, odpowiednio wczesne wykrycie tego schorzenia przy pomocy aparatury do wykonywania badania USG może zmniejszyć to ryzyko.

Podczas badania lekarz mierzy długość kanału szyjki macicy – jeżeli długość szyjki posiada więcej niż 2,5-3 cm, to ciąża nie zostanie uznana za zagrożoną i ani poronienie, ani przedwczesny poród nie powinien się przydarzyć z winy niewydolności szyjki.

Pomocne podczas stawiania diagnozy jest również badanie ginekologiczne.

Metody leczenia choroby

Szybka diagnoza umożliwia natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Najczęściej polega ono na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, podczas którego dochodzi do założenia na szyjkę macicy specjalnego szwu okrężnego.

Taki zabieg zaleca się przeprowadzać między 13. a 14. tygodniem ciąży, ponieważ właśnie wtedy macica rośnie szybciej niż dziecko. Szew zostaje zdjęty w chwili rozpoczęcia porodu.

Założenie szwu okrężnego uważa się za najskuteczniejszy sposób – statystyki twierdzą, że aż 80-90% kobiet mających założony szew na szyjce macicy kończy ciążę szczęśliwym porodem w 37-38 tygodniu ciąży. Zbieg przeprowadza się pod narkozą.

Inną metodę leczenia stanowi założenie na szyjkę macicy krążka zwanego pessarem. Jest to gumowy, miękki krążek mający kształt miseczki. Zakłada się go na szyjkę macicy w celu jej odciążenia.

Zakładanie krążka nie wymaga przeprowadzania żadnych specjalistycznych zabiegów chirurgicznych, hospitalizacji, znieczulenia, czy podania narkozy – umiejscowienia krążka dokonać może ginekolog, prowadzący ciążę. Taki krążek ma jednak swoje wady, a do najpoważniejszych z nich zalicza się możliwe zakażenia.

Można im zapobiec, stosując raz na tydzień globulki dopochwowe, zgodnie z zaleceniami. Taki krążek usuwa się po osiągnięciu przez płód dojrzałości (około 37. tydzień) lub też tuż przed porodem. Niekiedy po jego wyjęciu ciąża może się przedłużyć – czasami aż do 41 tygodnia.

Istotne jest by kobiety, cierpiące na niewydolność szyjki macicy się nie przeciążały. Zaleca się na okres ciąży przejść na leżący tryb życia, dużo odpoczywać i przyjmować leki rozkurczowe.

Wykluczone jest uprawianie jakichkolwiek sportów, czy gimnastyki, ponieważ aktywność fizyczna może nasilać skurcze macicy, które powodują rozwieranie się szyjki. Niezbędne jest również zaprzestanie współżycia seksualnego.


choroby układu rozrodczego Niewydolność szyjki macicy przyczyny na czym polega niewydolność szyjki macicy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach