45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niewspółmierność porodowa

Schorzenie to dotyczy ciężarne kobiety, których miednica, jest zbyt mała w porównaniu do główki dziecka. W związku z tym niewspółmierność porodową nazywa się także miednicowo-główkową.

W przypadku takiego schorzenia niezbędne jest wykonanie cesarskiego cięcia, ponieważ poród naturalny w wielu przypadkach jest niemożliwy. Kobiety dotknięte tym schorzeniem wymagają hospitalizacji oraz dość starannej opieki ginekologicznej.

Główne przyczyny niewspółmierności porodowej to:

  • zniekształcenia miednicy, zazwyczaj zbytnie jej zwężenie
  • wyjątkowo duże rozmiary niemowlaka, czyli tzw. makrosomia płodu
  • ułożenie dziecka
  • czasem wszystkie czynniki naraz

Zniekształcenia miednicy pojawiają się zazwyczaj wskutek dolegliwości, np. krzywicy, złamania miednicy, nieprawidłowego kształtu będącego efektem wypadku, nowotworu kości, dyslokacji biodra czy deformacji kości krzyżowej lub guzicznej.

Duże rozmiary płodu mogą być determinowane genetyką, późnym terminem porodu, cukrzycą matki, bądź jej kolejną ciążą. Często bywa tak, że każde kolejno rodzone dziecko jest większe od poprzedniego.

Ryzyko niewspółmierności jest większy, gdy pojawiają się pewne nieprawidłowości:

  • bliźniaków syjamskich
  • obrzęku płodu
  • wodobrzusza
  • przepukliny oponowo rdzeniowej
  • wrodzonej sztywności szyjki macicy
  • mięśniaków macicy blokujących drogi rodne

Czasami rozpoznanie niewspółmierności miednicowo-główkowej jest utrudnione, gdyż nie jest możliwe dokładne oszacowanie, w jakim stopniu kobiece stawy i wiązadła ulegają poszerzeniu w trakcie porodu. Bardzo podobnie jest z główką dziecka, które w specyficzny sposób ulega odkształceniu, a tym samym zmniejsza się jej obwód.

Dlatego kobieta przechodzi różne badania w celu ustalenia jak najbardziej szczegółowych danych. Przeprowadza się u niej próbę poporodową, mierzy szerokość miednicy przy użyciu miednicomierza, badań rentgenowskich i tomografii komputerowej. Rozmiar płodu natomiast bada się przy użyciu ultrasonografu.

W większości przypadków, gdy kobieta cierpi na to schorzenie, niezbędne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Taki rodzaj porodu wybiera się też w sytuacji, kiedy termin rozwiązania się przedłuża albo stwierdzono stan zagrożenia dziecka.

Zniekształcona budowa miednicy czasami bywa przyczyną zbyt wczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. W takich sytuacjach może również dojść do wypadnięcia pępowiny.

Niestety w sytuacjach, kiedy miednica kobiet jest zbyt mała, możliwe jest nieprawidłowe ułożenie płodu, uszkodzenie okołoporodowe zarówno matki, jak i dziecka oraz zahamowanie porodu.

Bardzo rzadko kobieta cierpiąca na niewspółmierność porodową, rodzi w sposób naturalny.


choroby układu rozrodczego ułożenie płodu na czym polega niewspółmierność porodowa Niewspółmierność porodowa przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach