45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedomykalność zastawki mitralnej

Niedomykalność zastawki mitralnej stanowi wadę nabytą serca. Schorzenie to wywołane jest przez zniekształcenie i zgrubienie płatów zastawki. To przeważnie wynik zapalenia wsierdzia. Zastawka mitralna zlokalizowana jest między dwiema lewymi komorami serca i przy prawidłowej pracy serca umożliwia odpowiedni przepływ krwi.

Niedomykalność zastawki mitralnej objawia się tym, że w czasie skurczu serca część krwi przez szczelinę w nieprawidłowej zastawce wraca do lewego przedsionka. Efektem jest dodatkowe obciążenie lewego przedsionka i prowadzi do poszerzenia i przerostu jego ścian.

Przyczyny:

  • powszechną przyczyną jest uszkodzenie płatków zastawki w wyniku np. choroby reumatycznej, zawału serca, bakteryjnego zapalenia wsierdzia
  • choroby zapalne, np. choroba Kawasaki
  • choroby mięśnia sercowego, np. choroba niedokrwienna serca
  • choroby zwyrodnieniowe, np. zespół Barlowa
  • wady wrodzone
  • rozciągnięcie pierścienia zastawki.

Niedomykalność zastawki mitralnej jest chorobą dość częstą. Przez długi czas chory może nie zauważać żadnych objawów. Jednym z niebezpiecznych powikłań tego schorzenia może być nadciśnienie płucne. Czasem zdarzają się także zgony sercowe.

Wielokrotnie przy diagnozowaniu tej choroby, jako pierwsze lekarz rozpoznaje szmery nad sercem pacjenta. Przeważnie, kiedy objawy są już widoczne, wada zastawki osiąga znaczny stopień. Miejsce szmeru oraz jego charakter w wielu przypadkach umożliwiają lekarzowi wstępnie określić rodzaj wady.

Najczęstsze badania wykonywane by zdiagnozować to schorzenie to EKG oraz badanie radiologiczne klatki piersiowej. W badaniu EKG stwierdza się przeciążenie i przerost lewej komory, a także zaburzenia w rytmie serca. Natomiast w RTG klatki piersiowej zauważyć możemy powiększenie lewego przedsionka i lewej komory. W celu potwierdzenia rozpoznania wykonuje się również badanie echokardiograficzne.

Pacjentów z lekką niedomykalnością zastawki leczy się zachowawczo. Należy wprowadzić odpowiednie zmiany do trybu życia oraz pamiętać o zapobieganiu nawrotom choroby reumatycznej.

W przypadku chorych z ostrą niedomykalnością zastawki mitralnej koniecznie trzeba wykonać leczenie operacyjne. Na chwilę obecną korzysta się z 3 metod leczenia operacyjnego:

  • rekonstrukcji zastawki mitralnej
  • wymiany zastawki z pozostawieniem części zastawki naturalnej
  • całkowitego usunięcia zastawki i zastąpienie jej protezą mechaniczną lub biologiczną.

choroby serca niedomykalność zastawki mitralnej przyczyny niedomykalności zastawki objawy niedomykalności zastawki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach