45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedomykalność zastawki aortalnej

Niedomykalność zastawki aortalnej to wada serca, w której trakcie dochodzi do wstecznego przepływu krwi z aorty do lewej komory. To skutek nieprawidłowego zamknięcia płatków zastawki aortalnej.

Rozróżnić można niedomykalność pierwotną i niedomykalność wtórną. W przypadku pierwotnej odpowiedzialne jest za to uszkodzenie lub wrodzona nieprawidłowość płatków, co następnie skutkuje poszerzeniem drogi odpływu, pierścienia zastawki i aorty wstępującej. Niedomykalność wtórna wywołana jest przez poszerzone pierścienie i aortę wstępującą.

Biorąc pod uwagę czas rozwoju wady zastawki, niedomykalność można podzielić na ostrą i przewlekłą. Przebieg ostrej niedomykalności zastawki aortalnej zależy od wywołującej ją choroby podstawowej. Natomiast w przewlekłej cofająca się krew powoduje przerost mięśnia sercowego (w wyniku wzrostu objętości lewej komory serca). Zwykle jednak niedomykalność przewlekła przez kilkanaście lat przebiega bezobjawowo.

Przyczyny
W przypadku wrodzonych przyczyn tej choroby odpowiedzialna jest nieprawidłowa (inna niż trójpłatkowa) zastawka. Do tej grupy zalicza się też analogicznie wypadanie płatków zastawki i uszkodzenie ich w zwężeniu podzastawkowym. Kolejnymi przyczynami są układowe choroby tkanki łącznej - m.in. choroba reumatyczna czy reumatoidalne zapalenie stawów, a także zmiany zwyrodnieniowe, tj. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca. Przede wszystkim zaś niedomykalność zastawki aortalnej powoduje rozwarstwienie aorty wstępującej, poszerzenie jej oraz infekcyjne zapalenie wsierdzia. Niewątpliwą przyczyną niedomykalności jest choroba weneryczna - kiła.

Leczenie
Chorzy z rozpoznaną łagodną bądź umiarkowaną niedomykalnością zastawki aortalnej leczenie nie jest potrzebne. W sytuacji, gdy tej chorobie towarzyszy prawidłowa kurczliwość serca, wystarczy regularna kontrola lekarska i okresowe badania.
Wśród chorych z przewlekłą i ciężką niedomykalnością należy zastosować leczenie operacyjne (po konsultacji kardiologicznej).
W przypadku ostrej, ciężkiej niedomykalności aortalnej bezwzględnie konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna. Operacja taka polega na - naprawie - Zastawki aortalnej lub wymianie jej na mechaniczna, lub biologiczną protezę.

Aktywność fizyczna przy wadzie niedomykalności zastawki aortalnej
Chorzy z niestwierdzonymi objawami podmiotowymi, którzy posiadają prawidłową czynność skurczową, mogą podejmować wszystkie formy zwykłej, codziennej aktywności fizycznej. Nie ma też ograniczeń w przypadku lekkich sportów, ale powinni się starać unikać wysiłków izometrycznych. Przed rozpoczęciem treningów konieczne jest wykonanie u niego próby wysiłkowej.


choroby serca Niedomykalność zastawki aortalnej objawy niedomykalność zastawki poszerzone komory serca
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach