40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Niedokrwienny udar mózgu

Przyczyną zawału mózgu, czyli tak zwanego udaru niedokrwiennego mózgu, przeważnie jest zatkanie naczynia, które odpowiedzialne jest za transport krwi. Na skutek tego, może dojść do zawału mózgu, a to z kolei może prowadzić nawet do kalectwa.

Przyczyny zawału mózgu
Istnieje wiele czynników prowadzących do zawału mózgu. Wystąpić on może u ludzi młodszych jak i starszych. Przeważnie pojawia się właśnie u osób w podeszłym wieku, które w dodatku mogą chorować na:

  • cukrzycę.
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby serca,
  • choroby niedokrwienne serca,
  • otyłość,

Otyłość jest poważnym zagrożeniem, które powodować może niedokrwienie serca. Osadzenie się dużej ilości tłuszczu w organizmie, przyczynia się do utrudnienia odpowiedniego transportu krwi. Kolejną przyczyną może być zmniejszona ilość przepływającej krwi do mózgu, co występuje głównie przy spadku ciśnienia tętniczego. Zdarza się również, choć bardzo rzadko, że przyczyną zawału mózgu może być nadmierna krzepliwość krwi. Wszystkie wymienione wyżej przyczyny, nie tylko są czynnikiem powodującym powstanie choroby, ale również decydują o przebiegu choroby i sposobie leczenia.

Przebieg zawału mózgu
Przebieg tego schorzenia bywa różnorodny. Czasami to przejściowy atak niedokrwienny, którego charakteryzuje nagły atak, a po jakimś czasie zwykłe w okresie 24 godzin, ustępuje samoczynnie. Niestety, mają tendencję do nawrotów, więc w sytuacji pojawienia się jakiegokolwiek ataku, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W innych sytuacjach choroba może być stała. To znaczy, że objawia się w różnych odstępach czasu. Choroba atakuje korę mózgową, w związku z czym może to objawiać się przejściowymi niedowładami, zaburzeniami czucia czy zaburzeniami wzroku.

Leczenie zawału mózgu
Przede wszystkim podaje się lekarstwa. Jeżeli są odpowiednio dobrane do stanu zdrowia i wieku pacjenta, mogą przynieść pozytywne rezultaty. Bardzo ważne jest również poznanie przyczyn, które decydują zarówno o przebiegu choroby, jak i możliwości wyleczenia. Mimo wszystko najskuteczniejszym sposobem są lekarstwa, które w wielu przypadkach podawane są dożylnie. Czasem prowadzone jest również leczenie trombolityczne, ale bardzo rzadko. Warunkiem takiego leczenia jest szybkie znalezienie specjalnego ośrodka, które posiada oddział udarowy i szybki transport pacjenta.

Co powoduje zawał mózgu?
Zawał mózgu niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. W następstwie może dość do utraty czucia i sprawności ruchowej, czyli do niedowładu. To samo dzieje się ze wzrokiem, który pacjent może stracić lub przez ograniczenie czynności ruchowych, nie będzie w stanie otwierać oczu. Choroba w konsekwencji prowadzić może nawet do śmierci.


choroby układu krążenia jak leczyć zawał mózgu czym jest zawał mózgu Niedokrwienny udar mózgu przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach