45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedokrwienne zapalenie jelita grubego

Niedokrwienne zapalenia jelita grubego stanowi schorzenie jelita grubego wywołane przez niedostateczny dopływ krwi do jego ściany. Czynnikiem powstawania tej choroby jest najczęściej miażdżyca. Szczególnie narażone na niedokrwienie są okolice zagięcia śledzionowego, zstępnica oraz górna część odbytnicy.

Powstawaniu tego schorzenia sprzyjają choroby zapalne naczyń, wstrząs, świeży zawał, niewydolność serca, zator, posocznica, stany nadkrzepliwość, doustne środki antykoncepcyjne, glikozydy naparstnicy, leki hipotensyjne, środki obkurczające naczynia, operacje tętniaków aorty brzusznej, brzuszno-kroczowa resekcja odbytnicy oraz zwężenie okrężnicy wywołane nowotworem lub zapaleniem uchyłków, a także stres, nadużywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta.

Objawy

Najczęściej objawami są krwawienie jelitowe oraz niekiedy bliznowate zwężenia jako powikłanie. W 10% przypadków pojawia się tzw. przebieg ostry, do którego symptomów zalicza się nagły ból brzucha (przeważnie w lewej jego połowie), krwotok jelitowy, gorączkę, leukocytozę, w krótkim czasie może dojść do martwicy jelita z perforacją i rozlanym zapaleniem otrzewnej.

3 fazy niedokrwienia

Istnieją trzy etapy niedokrwienia jelita:

1. Chwilowe niedokrwienie śluzówki
2. Niedokrwienne, niepełnościenne z następowym zwężeniem
3. Rozkład martwych tkanek jelita (zgorzel)

Diagnoza

Rozpoznanie tej choroby oparte jest na badaniu RTG i endoskopii. U których pacjentów stan się ustabilizował, można wykonać kolonoskopię i wlew odbytniczy.

Leczenie

Podstawą poprawy funkcjonowania jelit jest zmiana nawyków żywieniowych i higienicznych. Wprowadzić trzeba odpowiednią dietę, przywiązywać większą wagę do sposobów przechowywania oraz przygotowywania posiłków, jak również pamiętać o częstym myciu rąk. Stosowane leki w terapii to: metronidazol lub wankomycyna, rzadziej teikoplanina i ramoplanina. W zależności od postawionej diagnozy zastosowana może być także hospitalizacja i obserwacja chorego, korekta chirurgiczna, resekcja martwego odcinka jelita w trybie pilnym, czy też wytworzenie kolostomii.

Powikłania

Nie leczony stan zapalny może powodować powikłania zagrażające życiu:

  • perforacja jelita
  • zapalenie otrzewnej
  • nowotwór złośliwy

Należy pamiętać, iż niedokrwienne zapalenie jelita grubego to bardzo poważna choroba i nie wolno jej ignorować. Dbając o swoje zdrowie i życie, powinniśmy w razie potrzeby zgłosić się do lekarza oraz zastosować odpowiednie leczenie. Warto też zapobiegać powstaniu choroby stosując odpowiednią dietę, unikając stresu oraz stroniąc od używek.


jelito grube choroby układu pokarmowego nowotwory układu pokarmowego Niedokrwienne zapalenie jelita grubego przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach