45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy objawia się niedoborem znajdujących się we krwi hormonów tarczycy i patologicznymi skutkami ich niedoborów.

Schorzenie to przeważnie wywołane jest przez uszkodzenie gruczołu (np. przewlekłym zapaleniem tarczycy o podłożu immunologicznym, leczeniem nadczynności tarczycy radiojodem lub szkodzeniem operacyjnym).
Wszystkie czynniki mające wpływ na powstanie wola mogą doprowadzić do rozwoju niedoczynności tarczycy. Niedobór hormonów tarczycy to czasami skutek zażywania niektórych leków, operacji, naświetlań i zapalenia gruczołu tarczowego. Układ odpornościowy organizmu może błędnie rozpoznać tarczycę jako ciało obce i zniszczyć jej tkanki. Rzadko przyczyną niedoczynności tarczycy jest brak impulsów stymulujących ze strony przysadki i podwzgórza, które nie produkują dostatecznej ilości tzw. hormonów tropowych. W tym samym czasie dostrzec można odkładanie dużej ilości substancji śluzowatej w tkankach, zwłaszcza w tkance podskórnej. Nacieczenie tkanki podskórnej tą substancją dotyczy przede wszystkim twarzy i kończyn, w mniejszym zaś stopniu tułowia.

Chorego z obrzękiem śluzowatym charakteryzuje:

  • osłabienie i zmiana wyrazu twarzy. Twarz staje się zubożała w ruchy mimiczne, maskowata, obrzęknięta.
  • chory przybiera na wadze, głos jego staje się szorstki, skóra chłodna, może rogowacieć skóra na łokciach i kolanach.
  • powieki obrzęknięte, a szpary oczne wskutek tego zwężone.
  • występuje łamliwość i wypadanie włosów,
  • zwolnienie akcji serca i tętna, obniżenie temperatury ciała,
  • zaburzenie czynności gruczołów płciowych.

Niedoczynność tarczycy może przyspieszyć rozwój miażdżycy i jej powikłań.

Niedobór hormonów tarczycy stwarza szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży, ponieważ są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Ich niedobór na tym etapie rozwoju organizmu powoduje ciężkie upośledzenie dziecka zwane matołectwem. U dzieci starszych powikłania nie są takie groźne. Objawy są podobne jak u chorych dorosłych. Dodatkowo towarzyszy im opóźnienie rozwoju intelektualnego i wzrostu.
Niedoczynność tarczycy prowadzi do zwolnienia przemiany materii. Mniejsza jest wtedy produkcja energii cieplnej i zużycie tlenu.


choroby hormonalne choroby tarczycy leczenie niedoczynność tarczycy leczenie objawy chorób tarczycy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach