45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedocukrzenie krwi

Niedocukrzenie krwi określane także jako hipoglikemia to stan, w którego trakcie poziom cukru we krwi obniża się poniżej prawidłowej wartości (norma 3,6 – 5, 0 mmol/l). Czynnikiem wywołującym w tym przypadku może być intensywny wysiłek fizyczny, długotrwałe głodzenie, niedobór węglowodanów w diecie, spożycie alkoholu bądź przedawkowanie leków hipoglikemizujących lub insuliny, w przypadku osób chorych na cukrzyce.

W większości przypadków stan niedocukrzenia ustępuje dość szybko, jednak jeżeli objawy nasilają się, niezbędna będzie interwencja lekarza.

Objawy

Objawy tego schorzenia to przede wszystkim drżenie mięśni, zmęczenie, bóle głowy oraz uczucie głodu. W przypadku gdy pojawiają się palpitacje serca, bóle w nadbrzuszu, zaburzenia widzenia oraz zawroty głowy, mamy do czynienia z silną hipoglikemią. Nie można bagatelizować jej objawów, ponieważ może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń mózgu.

Jeżeli objawy niedocukrzenia pojawiają się rano, może to świadczyć o niewydolności wątroby, zmianach nowotworowych, niewłaściwej pracy nerek oraz przysadki mózgowej. W przypadku występowania objawów po posiłku przyczyna może tkwić w niewłaściwej pracy żołądka.

Leczenie

Często hipoglikemia pojawia się u cukrzyków, którzy po wstrzyknięciu insuliny nie spożyją odpowiedniego posiłku. Wtedy trzeba możliwie jak najszybciej podać takiej osobie coś słodkiego, najlepiej cukierki, owoc bądź słodki napój. Warto mieć na uwadze to, że taki zabieg spowoduje, że objawy ustąpią jedynie na chwile, podwyższając poziom cukru na około 60 minut. Zagrożenie stwarza spożycie dodatkowej porcji węglowodanów, na przykład kanapki. Jeżeli chory zemdleje, konieczne trzeba go ułożyć w pozycji bocznej, a następnie podać domięśniowo glukagon (zakazane jest podawanie substancji osobom będącym pod wpływem alkoholu). Nie należy podawać nic doustnie – może to grozić zakrztuszeniem się. Niezwłocznie należy także wezwać pomoc lekarską.

Kiedy wystąpi lekka forma hipoglikemii, nasz organizm stara się zwalczyć ją sam poprzez zwiększenie wydzielania adrenaliny, glukagonu oraz kortyzolu. Natomiast w przypadku głębokiego niedocukrzenia, niezbędne będzie leczenie szpitalne.

Ciężka hipoglikemia może doprowadzić do wstrząsu hipoglikemicznego, w którego trakcie dochodzi do utraty przytomności i śpiączki, oraz stanowić może poważne zagrożenie dla życia. Niedocukrzenie ma objawy podobne do epilepsji, choroby psychicznej czy też udaru mózgu, dlatego jest ciężkie do rozpoznania. Należy jednak pamiętać, że szybka reakcja zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia mózgu.


choroby układu krążenia leczenie niedocukrzenia krwi przyczyny niedocukrzenia krwi objawy niedocukrzenia krwi
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach