40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Niedobór witaminy D3

Witamina D3 to jedna z form witaminy D i powstaje w skórze ludzi oraz zwierząt. Należy do niewielu witamin, które którą organizm może wyprodukować sam za sprawą działania promieni słonecznych.

Znaczenie witaminy D3 dla organizmu

Witamina D3 ma kolosalne znaczenie dla metabolizmu kości. Pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, chroniąc organizm przed nadmiernym wydalaniem tych minerałów z moczem. Duże znaczenie ma to zwłaszcza w okresie rozwojowym człowieka dla kształtowania się zębów i kości. Witamina D3 pomaga także w zwalczaniu próchnicy. Jest to możliwe poprzez aktywowanie przez nią białek obronnych.

Witamina ta korzystnie działa także na układ nerwowy i mięśniowy człowieka, poprzez regenerowanie neuronów zwiększa masę mięśniową i siłę mięśni. Gdy w organizmie jest jej wystarczająca ilość to możliwe jest sprawne przewodzenie impulsów nerwowych. Powyższa witamina ma także liczne zastosowania w wielu tkankach występujących w naszym organizmie. Chociażby stymuluje zdolność do regeneracji wątroby.

Witamina D zapobiega i łagodzi stany zapalne skóry, reguluje wydzielanie insuliny, a tym samym wpływa na odpowiedni poziom cukru w organizmie. Korzystnie wpływa także na słuch, ponieważ decyduje o dobrym stanie kostek ucha wewnętrznego.

Niedobór witamy D3

Niedobór tej witaminy doprowadza do występowania krzywicy, zarówno u dzieci oraz młodzieży, jak i u dorosłych. Konsekwencją krzywicy jest zniekształcenie i osłabienie kości. W przypadku dzieci wywołuje także opóźnienia we wzroście zębów. W przypadku dorosłych może dojść do rozmiękczenia kości, tj. osteomalacji.

Kolejnym skutkiem niedoboru witaminy D3 jest powstanie osteoporozy, która sprzyja łamliwości układu kostnego człowieka. Zbyt mała ilość powyższej witaminy może powodować zapalenie spojówek oraz stany zapalne skóry. Zmniejszona ilość D3 w organizmie człowieka prowadzi do osłabienia systemu odpornościowego.

Nadmiar witaminy D3

Nadmiar tej witamy może także być zagrożeniem dla organizmu. Witamina D3 w dużych ilościach jest toksyczna. Nadmiar tego składnika może być przyczyną zaburzenia rytmu pracy serca, wzmożonego oddawania moczu, bólu oczu, mięśni czy stawów, a w przypadku dzieci może spowodować ich opóźniony rozwój.

Źródła witaminy D3

Głównym źródłem witaminy D3 jest jej synteza w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Badacze uważają, że wystarczy spędzanie dziesięciu minut dziennie na słońcu podczas letnich miesięcy, aby zapewnić odpowiednią dawkę witaminy D3 dla organizmu. Znaleźć ją można także w niektórych pokarmach taki jak tłuste ryby, tranie oraz jabłkach. Na chwilę obecną możliwe jest także zakupienie jej w formie pastylek w aptece.

Witamina D3 jest jedną z niewielu witamin, które organizm może wyprodukować sam. Pomimo tego, że rzadko spotykany jest jej niedobór, może on doprowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji.


Choroby układu kostnego rola witaminy D3 w organizmie niedobór witamy D3 nadmiar witaminy D3
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach