40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Niedobór witaminy B12

Witaminy są konieczne, by organizm funkcjonował prawidłowo. W przypadku ich niedoboru mogą pojawić się różnego rodzaju schorzenia. Witamina B12 jest jedną z tych witamin, których niedobór może być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Witamina B12 zwana także kobalaminą, ze względu na zawierający kobalt jako atom centralny, jest jednym z najbardziej istotnych związków potrzebnych w ludzkim organizmie. Pełni ona przede wszystkim rolę regulatora produkcji czerwonej krwinek.

Rola witaminy B12 w organizmie

Witamina B12 jest głównie odpowiedzialna za regulację produkcji czerwonych krwinek w żywych organizmach.

Obecna jest także w procesie syntezy metioniny, czyli w tak zwanym procesie wytwarzania aminokwasów w ciele człowieka.

Brak witaminy B12 może zahamować powyższy proces, tym samym doprowadzając do nieprawidłowości w działaniu układu pokarmowego oraz jelita.

Kobalamina wpływa także na energetyczną przemianę materii, w związku z czym zapewnia aktywność. Wpływa też na wzrost, pracę mięśni, ułatwia przemianę żelaza, tłuszczu, a nawet wzmacnia apetyt.

Witamina B12 oddziałuje także na układ nerwowy. Uczestniczy w tworzeniu otoczki mielinowej, której głównym zadaniem jest przede wszystkim ochranianie komórek nerwowych.

Dzięki niej możliwe jest zapewnienie równowagi psychicznej, ponieważ bierze udział w wytwarzaniu metioniny zapewniającej dobry nastrój. To właśnie ona pomaga nam w utrzymaniu koncentracji oraz w uczeniu się.

Kobalamina wpływa także na nasz układ kostny.

Skutki niedoboru

Przede wszystkim jest to anemia złośliwa, czyli niedokrwistość. Jej niedobory prowadzą też do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego.

Wywołuje także drętwienie kończyn, doprowadza do trudności z chodzeniem, a nawet wywołuje jąkanie się. Brak witaminy B12 sprawia, że nie możemy się skupić, wszystko wokół wywołuje w nas irytację.

Niedobory tej witaminy powodować mogą depresję. Kobalamina bierze udział w tworzeniu otoczki mielinowej. Brak owej otoczki skutkuje obnażaniem komórek nerwowych, tym samym powodując bezwład umysłowy i fizyczny mrowienie, utratę pamięci, dezorientację, zmiany w tkance nerwowej.

Ze względu na zbliżone objawy niedoboru witaminy B12 oraz zaburzeń układu nerwowego w cukrzycy, panuje przekonanie, że jej brak może być także związany z neuropatią cukrzycową. Duży niedobór kobalaminy powoduje zaburzenia metabolizmu, utrudnia pracę żołądka i jelit.

Może wywołać nawet utratę poczucia smaku. Jeżeli długo nie będzie dostarczana do organizmu może doprowadzić nawet do zaburzeń związanych ze wzrostem u dziecka. W niektórych przypadkach brak witaminy B12 może zakończyć się również wystąpieniem objawów psychiatrycznych, na przykład otępienia czy paranoi.

Źródła witaminy B12

Witaminę B12 znaleźć można przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym do jej źródeł zaliczamy produkty mięsne, ryby, mleko i jego przetwory. Znajdziemy ją także w grzybach. Obecnie można ją także kupić w formie kapsułek w aptekach.

Witamina B12 jest jedną z najpotrzebniejszych witamin w naszym organizmie. Umożliwia nam nie tylko prawidłowy rozwój fizyczny, ale także psychiczny. Dlatego też nie zapominajmy o dostarczaniu jej w pożywieniu do naszego organizmu.


witaminy i minerały niedobór witamin z grupy B Niedobór witaminy B12 objawy Niedobór witaminy B12 przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach