45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedobór wapnia

Hipokalcemia to niedobór wapnia w organizmie, który w konsekwencji może prowadzić do takich schorzeń jak osteoporoza czy tężyczka u dzieci. Niedobór wapnia wywołany jest przeważnie przez nieprawidłową dietę, bogatą w niezdrowe jedzenie, a ubogą w składniki bogate w wapń.

Wapń, czyli Ca jest jednym z najważniejszych składników mineralnych, potrzebnych dla ludzkiego organizmu.
Najwięcej wapnia, bo prawie 99% znaleźć można w kościach i zębach.

To podstawowy budulec kości. Pozostała ilość tego pierwiastka znajduje się w tkankach i płynach ustrojowych.
Żeby organizm był w stanie prawidłowo z niego korzystać, potrzebuje odpowiedniej ilości witaminy D, która wytwarzana jest przez organizm dzięki promieniom słonecznym. Może być przyjmowana również w postaci suplementów diety.
Spełnia ważną funkcję w gospodarce człowieka. Jego niedobór wynika głównie z niewłaściwej diety.

Przyczyny niedoboru wapnia
Wapń odpowiedzialny jest między innymi za prawidłowy rozwój, funkcjonowanie organizmu i wzrost, zwłaszcza u małych dzieci. Dzięki niemu możliwe są także prawidłowe skurcze mięśni i krzepnięcie krwi. Towarzyszy też procesowi uwalniania hormonów. Odgrywa ważną rolę w organizmie i w przypadku jego braku mogą powstawać liczne skutki uboczne.

Najczęstszą przyczyną niedoboru wapnia jest nieodpowiednia dieta, w której nie ma tego składnika. Inną przyczyną może być również niedobór witaminy D, która odpowiada za prawidłowe wchłanianie wapnia w organizmie. Do innych przyczyn zaliczyć można:

  • niedoczynność przytarczyc,
  • niewydolność nerek,
  • niedobór magnezu.

Skutki niedoboru wapnia
Wapń najważniejszy jest w diecie dzieci. Stymuluje on prawidłowy wzrost i rozwój małego człowieka. Skutkiem długotrwałego niedoboru może być krzywica oraz inne konsekwencje. U nieco starszych dzieci i młodzieży, w okresie, kiedy człowiek rośnie najbardziej intensywnie, jego niedobory mogą być przyczyną zmniejszenia szczytowej masy kostnej.
Spowodowane jest to tym, że organizm w konsekwencji braku wapnia, pobiera go z kości. To z kolei w wieku dorosłym może spowodować osteoporozę. W niektórych przypadkach brak wapnia może skutkować nawet demineralizacją kości, co powoduje zmiękczenie i deformacje szkieletu, jednocześnie znów zwiększając ryzyko osteoporozy.

Źródła wapnia
Głównym źródłem wapnia jest mleko. To właśnie z tego produktu człowiek najlepiej go przyswaja. Wywołane jest to tym, że w mleku obecna jest także laktoza, która pomaga organizmowi w lepszym przyswajaniu wapnia. Osoby cierpiące na nietolerancje laktozy, mają również wybór, gdyż dostępne są mleka niezawierające laktozy.
Inne produkty bogate w wapń to np.napoje fermentowane, takie jak jogurt czy kefir oraz sery. Kolejnym potencjalnym źródłem wapnia są ryby, zwłaszcza konserwy i ryby wędzone. Oprócz tego są też różne warzywa, takie jak szpinak, orzechy, natka pietruszki czy fasola.

Przykładowe produkty zawierające wapń:

  • Jogurt naturalny 2% tłuszczu w jednej 150 gramowej porcji zawiera 255 mg wapnia.
  • Mleko 0,5% w jednej 200ml szklance zawiera 242mg wapnia.
  • Ser gouda tłusty w jednym 30g plasterku zawiera 242mg wapnia.
  • Ser brie pełnotłusty w jednym 30g plasterku zawiera 201 mg wapnia.
  • Serek twarogowy ziarnsity w całym 150g opakowaniu zawiera 128mg wapnia.

Leczenie niedoboru wapnia
Takie leczenie oparte jest głównie na stosowaniu odpowiedniej diety. Prawidłowy jadłospis można uzyskać u dietetyka lub u kompetentnego specjalisty. W przypadku pojawienia się powikłań przy długotrwałym niedoborze wapnia konieczne będą specjalne badania, diagnozujące problem, a następnie dobranie specjalnych metod leczenia w zależności od tego, co spowodował brak wapnia. Najczęściej jest to jednak odpowiednio dobrana dieta.


witaminy i minerały Przyczyny niedoboru wapnia Skutki niedoboru wapnia Źródła wapnia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach