40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Niedobór tyroksyny

Tyroksyna stanowi organiczny związek chemiczny, hormon wytwarzany przez tarczycę, która bardzo często jest niedoceniana. Jej nadczynność lub niedoczynność może wywoływać groźne schorzenia.

Tyroksyna naukowo nazywana jest prohormonem, który powstaje z tyrozyny, aminokwasu. Jest on produkowany, magazynowany, a w końcu uwalniany za sprawą pęcherzykowatych komórek tarczycy. Tyroksyna odpowiedzialna jest za ważne procesy fizjologiczne.

Właściwości tyroksyny

Przede wszystkim przyczynia się ona do pobudzenia procesów utleniania w tkankach naszego organizmu. Bierze ponadto czynny udział w rozpadzie tłuszczów na glicerol oraz kwasy tłuszczowe. Tyroksyna wspomaga też wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego oraz wpływa na czynności gruczołów płciowych.

Dodatkowo dzięki regulowaniu przez tyroksynę wydzielania się łoju, możliwe jest uniknięcie nieprzyjemnego łojotoku. Włosy są więc gładkie, a jednocześnie nie dochodzi do ich przesuszenia.

Objawy niedoboru hormonu

Zbyt mała ilość produkowanej tyroksyny prowadzi do stanu zwanego niedoczynnością tarczycy. Jednym z pierwszych symptomów choroby jest znaczne spowolnienie przemiany materii oraz pojawienie się tzw. obrzęku śluzowatego.

Symptomy tego stanu to zazwyczaj pogrubienie rysów twarzy. Osoba cierpiąca na niedoczynność staje się apatyczna, markotna, spowolniała. Ciągle jest zmęczona, senna, ma kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Wykazuje więc objawy typowe dla depresji.

Skóra chorego robi się sucha i szorstka. Włosy stają się suche i łamliwe, zazwyczaj zaczynają się przerzedzać. Nierzadko wypadają też brwi! Osoba dotknięta tą przypadłością jest niezwykle wrażliwa na zimno oraz cierpi na nawracające zaparcia. W wyniku pogrubienia strun głosowych, jej mowa robi się szorstka i ochrypła.

W wielu przypadkach u osoby chorej można zaobserwować niskie ciśnienie, spowolnienie akcji serca oraz spłycenie i zmniejszenie częstotliwości oddechów.

Przyczyn niedoczynności tarczycy jest wiele i nie wszystkich da się uniknąć. Czasami zdarza się, iż osoba cierpi na chorobę autoimmunologiczną, polegającą na uszkodzeniu tarczycy przez własne przeciwciała. Inną przyczyną może być choroba przysadki mózgowej. Bardzo rzadko niedoczynność wywołana jest poprzez choroby podwzgórza.

Z nieodpowiednim działaniem tarczycy można się po prostu urodzić. W przypadku pozostałych osób za jej działanie odpowiedzialna jest zawartość jodu w diecie – im mniejsza, tym większe ryzyko zachorowania.

Skuteczne leczenie

Bez względu na przyczynę wystąpienia niedoczynności tarczycy, leczenie oparte jest zazwyczaj na podawaniu choremu leku o nazwie L-tyroksyna. Należy wtedy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i przyjmować specyfik w odpowiednich dawkach o ściśle określonych porach. Pomocne okazuje się też stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w jod i żelazo.

Prawidłowo leczona niedoczynność tarczycy umożliwia swobodne funkcjonowanie i normalne życie. Najważniejsze jest jednak szybkie i wczesne zdiagnozowanie choroby. Jeśli zatem narzekasz na swoje zdrowie, koniecznie wybierz się do lekarza.


choroby hormonalne produkcja tyroksyny Niedobór tyroksyny objawy metody leczenia niedoboru tyroksyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach