40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Niedobór testosteronu

Testosteron to główny męski steroidowy hormon płciowy. Spełnia on wiele ważnych funkcji. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może być przyczyną zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Czym jest testosteron?

Testosteron stanowi główny hormon płciowy u mężczyzn. Występuje on także u kobiet, ale jego produkcja u płci pięknej jest na niskim poziomie.

Za jego produkcje odpowiedzialne są komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach. W przypadku kobiet w niewielkich ilościach produkują go jajniki, kora nadnerczy, a podczas ciąży łożysko. Jest to hormon androgeniczny, w związku z czym odpowiada on za męskie cechy organizmu.

Stężenie testosteronu w organizmie

Jądra dorosłego mężczyzny wytwarzają dziennie ok. 4–7 mg testosteronu. Prawidłowe jego stężenie powinno wynosić od 2,2 do 9,8 ng (nanograma)/ml krwi.

Jego stężenie w organizmie uzależnione jest od emocji oraz stanu zdrowia. Im człowiek starszy tym dochodzi do systematycznego obniżenia produkcji testosteronu. Jednakże mniej więcej do 30 roku życia utrzymuje on swój wysoki poziom w organizmie mężczyzny. Między 30. a 80. rokiem życia obniża się nawet o ponad 50 proc.

Funkcje testosteronu

Testosteron ściśle wiąże się z zagadnieniem męskości. To właśnie on jest odpowiedzialny za wykształcanie się wtórnych cech płciowych, takich jak głos, budowa ciała, typ owłosienia, zarost. Pod wpływem testosteronu jądra zaczynają produkować plemniki, które są zdolne do zapłodnienia.

Hormon ten wzmacnia także kości, poprawia kondycję skóry, redukuje ilość tkanki tłuszczowej, przy równoczesnych zwiększeniu masy mięśniowej. Odpowiada także za kształtowanie sfery emocjonalnej poprzez kształtowanie takich cech jak śmiałość oraz odwaga. Zwiększa on także skłonność do ryzyka oraz potrzebę rywalizacji i dominacji.

W zależności od rozwoju emocjonalnego może powodować również silną agresję. Powyższy hormon ma znaczny wpływ na życie seksualne. Zwiększa uczucie pożądania, potrzebę aktywności seksualnej, ilość fantazji erotycznych i spontanicznych erekcji.

Niedobór testosteronu

Niedobór testosteronu, tzw. hipogonadyzm, występuje przeważnie wśród mężczyzn po 50 roku życia i jest to proces w zupełności naturalny. W przypadku młodszych osób może być wynikiem zaburzeń funkcji jąder lub wyższych ośrodków - podwzgórza czy przysadki mózgowej.

Zespół niedoboru testosteronu charakteryzuje się typowymi objawami klinicznymi oraz biochemicznymi, tj. obniżonym stężeniem testosteronu w surowicy krwi. W organizmie mężczyzny może mieć niekorzystny wpływ na wiele narządów oraz układów.

Znaczny spadek stężenia tego hormonu oddziałuje niekorzystnie na jakość życia. Mężczyźni doświadczający niedoboru testosteronu bardzo często cierpią na brak jakiejkolwiek siły fizycznej, zaczynają tracić masę mięśniową, pojawia się także przyrost tkani tłuszczowej.

Niedobór testosteronu powoduje także osłabienie kości, może doprowadzić nawet osteoporozy. Niskim poziom testosteronu zwiększa prawdopodobieństwo choroby wieńcowej, a ryzyko zgonu jest prawie dwukrotnie wyższe niż u facetów z prawidłowym poziomem.

Sposoby na niedobór testosteronu?

Badania wskazują, że regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na poziom testosteronu. Ćwiczenia mają nie tylko na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu tego hormonu, ale także mogą prowadzić do jego zwiększenia. Gdy wystąpi niedobór testosteronu, warto wzbogacić swoją dietę o produkty proteinowe, takie jak mięso, nabiał, ryby oraz jaja.

Dla poprawy stężenia testosteronu w organizmie warto spożywać przede wszystkim takie warzywa jak brukselka, kalafior, brokuły, czy też kapusta. Zawarty w nich związek indole-3-carbinol nie tylko wpływa korzystnie na poziom testosteronu, ale jak dowodzą badania, może uchronić nawet przed rakiem prostaty.

Nadmiar testosteronu

Zarówno niedobór testosteronu, jak i jego nadmiar może źle wpływać na organizm oraz życie człowieka. Zagrożenie stwarza branie testosteronu, który od 1976 roku stanowi zakazany środek dopingowy.

Nadmiar tego męskiego hormonu może przede wszystkim uszkodzić mięsień sercowy, doprowadzić do udarów mózgu, czy też do nadciśnienia tętniczego. Przyjmowanie sterydów prowadzi do upośledzenia funkcji wątroby, zaburzeń odpływu żółci objawiających się żółtaczką i świądem, a nawet do zwłóknienia i raka wątroby.

Testosteron jest typowo męskim hormonem. Jego niedobory skutkują głównie obniżeniem jakości stylu życia, dlatego też ze względu na własny komfort badajmy jego stężenie w naszej krwi.


testosteron choroby hormonalne Niedobór testosteronu objawy Niedobór testosteronu leczenie Niedobór testosteronu skutki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach