45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedobór neutrocytów

Lekko obniżony poziom neutrocytów nie jest powodem do paniki. Czasami jest wynikiem obniżonej chwilowo odporności, Jednak jego bardzo niski poziom może być objawem poważnej choroby i w takim wypadku należy wykonać dalsze badania w celu jej potwierdzenia.

Czym są neutrocyty?

Neutrocyty są jednym z rodzajów białych krwinek, których zadaniem jest niszczenie bakterii i zapobieganiu stanom zapalnym.

Powstają w szpiku kostnym i stanowią ok. 60% wszystkich krwinek. W organizmie człowieka żyją nie dłużej niż 4 dni. Stanowią niezbędny element układu autoimmunologicznego, ponieważ jako pierwsze reagują na pojawiające się w ciele człowieka patogeny. Stanowią blisko 60% wszystkich krwinek i podobnie jak one wytwarzane są przez szpik kostny.

Właściwy poziom neutrocytów

Poziom neutrocytów we krwi powinien zawierać się między 2,5-6,5 K/ l (G/l). Procentowo powinien mieścić się w przedziale 60-70% wszystkich krwinek.

Nadmiar neutrocytów

Zbyt duża liczba neutrocytów pojawia się przy zakażeniu ogólnym lub miejscowym. To także konsekwencja niedawno nabytych urazów, odbytych krwotoków, przebytego zawału oraz wraz z niektórymi chorobami metabolicznymi.

Ponadto wyższy ich poziom jest naturalny u kobiet w ciąży oraz palaczy.

Niedobór neutrocytów

Za ich spadek odpowiedzialna jest malaria, niektóre choroby wirusowe (takie jak różyczka, grypa) oraz bakteryjne (np. gruźlicy, brucelozie). Naturalny jest także niski poziom neutrocytów przy leczeniu cytostatykami (leki przeciwnowotworowe).

Spadek taki odnotować można także przy:

  • zakaźnych chorobach wątroby,
  • nadczynności tarczycy,
  • zatruciu toksynami lub lekami,
  • chorobach pasożytniczych,
  • niedokrwistości.

Neutrocyty, które są znacznie poniżej normy, mogą wskazywać uszkodzenie szpiku, które może okazać się bardzo niebezpieczne. Co więcej, niski poziom neutrocytów może być również objawem ostrej białaczki szpiku kostnego.

Inne objawy białaczki

Nieprawidłowy poziom neutrocytów czasami oznacza nowotwór kości. Mimo wszystko warto jednak udać się na specjalistyczne badania. Jeśli tego zaobserwujesz u siebie objawy takie jak:

  • osłabienie,
  • nadmierną bladość,
  • ospałość (nawet po wielu godzinach snu),
  • często pojawiające się i długotrwałe infekcje,
  • duży spadek masy ciała.

Takie symptomy można zaobserwować także przy niedokrwistości. W związku z tym warto upewnić się, co jest przyczyną zaburzeń pojawiających się w organizmie. W dodatku szybka reakcja może przyczynić się do skuteczniejszego wyeliminowania problemu.

Gdy zauważysz jakąś nieprawidłowość związaną z neutrocytami w swoich wynikach morfologii krwi, natychmiast udaj się do specjalisty, który przeprowadzi wykonanie dalszych badań w tym markerów nowotworowych. Jest to jedyny sposób, by potwierdzić przyczynę takiego stanu oraz ustalić sposób leczenia.


choroby układu krążenia Niedobór neutrocytów objawy przyczyny niedoboru neutrocytów
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach