45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedobór magnezu

Magnez stanowi jeden z najcenniejszych biopierwiastków towarzyszących najważniejszym procesom zachodzącym w organizmie człowieka. Jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania najważniejszych organów, a w przypadku jego niedoboru może dojść do poważnych konsekwencji.

Przyczyny niedoboru magnezu

Główną przyczyną odpowiadającą za spadek poziomu magnezu jest styl życia, jaki prowadzimy.

Współczesny świat zmusza nas do życia w ciągłym pośpiechu, przysparza wielu sytuacji stresowych, nie daje możliwości porządnego wypoczynku i podsuwa pod nos niezdrową żywność.

Ponadto częste picie alkoholu, duże ilości kawy, tłuste jedzenie czy przyjmowanie środków antykoncepcyjnych - tego rodzaju nawyki w znaczny sposób prowadzą do utraty prawidłowego poziomu tego cennego składnika i przyczyniają się do utraty zdrowia.

Funkcje magnezu

Jego znaczenie w organizmie bardzo często jest niedoceniane. Okazuje się, że na 600 reakcji chemicznych w komórkach naszego ciała, towarzyszy on ponad połowie z nich. Jest odpowiedzialny za prawidłową regulację serca, koordynuje działanie nerwów i mięśni, pomaga w metabolizmie cukrów i tłuszczów oraz wspomaga układ nerwowy i zwalcza bezsenności wraz z niepokojem. Dodatkowo bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, produkcji insuliny oraz prawidłowym działaniu witamin B1 i C. Udowodniono naukowo, że jego odpowiednia ilość może zapobiegać lub leczyć takie choroby jak depresja, nerwica czy bezsenność.

Skutki niedoboru magnezu

Niedobór lub brak tego cennego makroelementu skutkować może rozległymi i dotkliwymi skutkami ubocznymi. Czasami dochodzi nawet do ciężkiej choroby. Wielokrotnie jego brak objawia się poprzez nadmierne rozdrażnienie i zmęczenie wywołane przez problemy z bezsennością. Osoba chora może także odczuwać mdłości, prowadzące do wymiotów oraz biegunkę. Niedobór magnezu niekorzystnie wpływa również na psychikę człowieka, ponieważ może zwiększać możliwość pojawienia się depresji, stanów lękowych oraz nadmiernej nerwowości. Często również daje takie objawy jak skurcze mięśni, osłabienie włosów i paznokci czy próchnica zębów.

Uzupełnianie niedoborów

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele suplementów, dzięki którym można dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tego ważnego składnika. Poza tym wskazane jest odpowiednie odżywianie, w którym dominować będą produkty takie jak: warzywa strączkowe, orzechy włoskie, soja, kasza gryczana, pestki dyni czy ciemne pieczywo powinno uzupełniać ewentualne braki tego pierwiastka. Najwięcej magnezu i witaminy B6 znajdziemy w kiełkach i otrębach - te produkty mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie!

Powinno się także zwrócić uwagę na to, że faszerowanie organizmu zbyt dużymi ilościami magnezu nie prowadzi do niczego dobrego. Narażone są na to głównie osoby starsze, które mają problem z odpowiednią pracą nerek, gdyż to właśnie te narządy wewnętrzne u zdrowego człowieka usuwają z organizmu nadmiar tej substancji.


witaminy i minerały prawidłowy poziom magnezu Skutki niedoboru magnezu przyczyny niedoboru magnezu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach