40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Niedobór kwasów omega - 3

Kwasy tłuszczowe omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe. Należą do nich wielonienasycone kwasy, które mają istotne znaczenie dla organizmu człowieka.

Stanowią one kluczowy element do prawidłowego rozwoju dziecka i funkcjonowania organizmu dorosłego człowieka. Ich niedobór może być przyczyną zarówno zaburzeń emocjonalnych, jak i osłabieniem układu odpornościowego. Oznacza to że kwasy z tej grupy są niezbędne do poprawnego funkcjonowania.

Na co właściwie działają?

Potwierdzone jest, że kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na organizm ludzki. Między innymi, mają pozytywny wpływ na krążenie, ponieważ zabezpieczają żyły. Mają działanie podobne do teflonu na patelni - złogi cholesterolu się do nich nie przyczepiają. Skutkiem tego poprawie ulega ukrwienie mózgu i usprawnia się przesyłanie sygnałów nerwowych, a także zaburzenia ukrwienia ulegają złagodzeniu.

Omega-3 zwiększają też ilość serotoniny, a jest to hormon odpowiedzialny za nasze dobre samopoczucie. Pomagają również zapobiegać trombocytopenii, czyli małopłytkowości. Działają podobnie do leków nasercowych, zmniejszając ryzyko arytmii serca.

Kolejne właściwości

Okazuje się też pomocne przy zapobieganiu zawałom serca i normują ciśnienie tętnicze, zwłaszcza rozkurczowe. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej, łagodzą bóle stawów i bóle reumatyczne, a nawet wygładzają zmarszczki.

Można by długo jeszcze wymieniać, jak zbawienne jest dla naszego organizmu ten suplement, skupmy się jednak na tym, co się dzieje, kiedy go zabraknie.

Gdy dzieci nie piją tranu.

Symptomem niedoboru kwasów omega-3 jest też retinopatia noworodków, czyli choroby siatkówki oka. W konsekwencji może ona doprowadzić do ślepoty.

Badania wykazały, że dzieci, których dieta jest bogata w kwasy nienasycone, szybciej rozwijają ośrodki poznawcze. Jest to kluczowe zwłaszcza w okresie, kiedy dziecko ma 2, 3 lata. Niewłaściwa dieta może prowadzić do powikłań w przyswajaniu i przetwarzaniu informacji.

Zbigniew Religa powiedział: - Rybi tłuszcz to najlepsza profilaktyka chorób serca- i miał całkowitą rację. U dorosłych brak tych kwasów może skutkować poważnymi chorobami serca, między innymi zawałem i arytmią.

Powinno się także zwrócić uwagę na ciśnienie. W przypadku gdy jest za wysokie, zastanowić się można, czy nasza dieta zawiera odpowiednie ilości omega-3. Brak kwasów nienasyconych może być powodem do zaburzeń krążenia oraz do powstawania złogów tłuszczu w tętnicach.

Niedobór może prowadzić również do kłopotów ze stawami i bólami reumatycznymi.

Źródła kwasów nienasyconych

Mimo że kwasy nienasycone omega-3 brzmią skomplikowanie, to wcale nie trzeba ich zażywać w formie kapsułek z apteki. Wystarczy poznać produkty bogate w ten specyfik.

Przede wszystkim, pożyteczne kwasy zawierają oleje z ryb, między innymi z łososia, z wątroby dorsza (czyli popularny tran), śledzia i sardynek. Warto wspomnieć, że najbardziej wartościowy olej to ten uzyskiwanych z ryb żyjących w zimnych, morskich wodach.

Kwasów omega-3 powinno się szukać zwłaszcza w roślinach. Dużo zawiera ich przede wszystkim olej lniany, a trochę mniej oleje z rzepaku, gorczycy sarepskiej, soi, orzechów włoskich i zarodków pszennych.
Na szczególne uznanie zasługuje len polski, który spożywany w dowolnej formie stanowi cenne źródło omega-3, podobnie jak siemię lniane.

Inne produkty odpowiednie przy uzupełnianiu diety o kwasy nienasycone to oliwa z oliwek, domowy smalec z dodatkiem oleju roślinnego, masło shea (czyli masło wytwarzane z afrykańskiego drzewa z gatunku Parka) i masło kakaowe oraz olej kokosowy, sezamowy i słonecznikowy.

Ryba dobra na wszystko

Kwasy omega-3 bardzo korzystnie wpływają na organizm ludzki. Dlatego też warto upewnić się, że jest ich wystarczająco dużo w codziennej diecie. Przede wszystkim, wymień kawał czerwonego mięsa na talerzu na zdrową, dziko żyjącą w Bałtyku rybkę! Nie tylko wspomożesz polską gospodarkę, ale zadbasz również o swoje krążenie.

Dobrym sposobem na uzupełnienie tego typu suplementu jest codzienna porcja lnu bądź siemienia lnianego. Wystarczy jedna łyżka – dla wygody wcześniej namoczona w ciepłej wodzie – a twoje serce jeszcze długo będzie biło jak dzwon.


witaminy i minerały kwasy omega 3 Niedobór kwasów omega - 3 objawy przyczyny niedoboru kwasów omega - 3
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach