45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedobór kolagenu

Niedobór kolagenu zaobserwować można zazwyczaj po dwudziestym piątym roku życia, ponieważ wtedy organizm ludzki zaczyna tracić zdolność jego wytwarzania. Efektem tego jest szybsze starzeniem się skóry i tworzenie się zmarszczek. Profilaktycznie stosuje się wtedy specjalne kosmetyki pielęgnacyjne.

Kolagen jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej. Jego włókna są fundamentalnym budulcem nie tylko skóry, ale także ścięgien, kości, stawów czy rogówki oka. Włókna kolagenowe charakteryzują się tym, że są bardzo rozciągliwe oraz wytrzymałe na urazy mechaniczne.

Kolagen odpowiada także za utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i odnawianie jej komórek. W sytuacji, gdy w organizmie dochodzi do jego niedoborów, pojawiają się pierwsze zmarszczki, skóra traci elastyczność, a stawy i nadgarstki zaczynają odmawiać posłuszeństwa.

Mała ilość kolagenu skutkuje też matowieniem się włosów i paznokci, pogorszeniem stanu kości, osłabieniem mięśni oraz wieloma innymi niepożądanymi zmianami.

Niestety nie oznacza to wcale, że możemy zapobiec starzeniu, stosując odpowiednio wcześnie preparaty uzupełniające kolagen.

Nie ma to dużego znaczenia, gdyż dopiero przed trzydziestym rokiem życia w organizmie dochodzi do dużych braków tego składnika. Wcześniejsze stosowanie kosmetyków odmładzających nie odsunie w czasie pierwszych oznak starzenia.

W sytuacji, gdy chcemy zachować jak najdłużej młodość, warto po pierwsze zmienić swój tryb życia. Odpowiednia dieta oraz aktywne spędzanie wolnego czasu pozwolą nam długo cieszyć się dobrą formą.

Kolagen a choroby stawów

Kolagen jest też konieczny do produkcji odpowiedniej ilości mazi stawowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszych stawów.

Kiedy w stawach jest za mało mazi, odczuwamy ból przy każdym ruchu i ogólny dyskomfort podczas poruszania się.

Menopauza

Menopauza to okres wielu zmian w organizmie kobiety. Jajniki zaprzestają produkcji estrogenów, a to właśnie one mają największy wpływ na zdrowy wygląd skóry.

Dochodzi do powolnego zaniku naskórka, skóra staje się sucha, cienka i mało elastyczna.

Tworzy się coraz więcej zmarszczek. Na dodatek bardzo aktywny staje się enzym, który odpowiedzialny jest za rozkład włókien kolagenowych, bez których skóra nie może się odbudowywać.

Naukowcy szacują, że w ciągu pierwszych pięciu lat menopauzy ilość włókien kolagenowych w skórze zmniejsza się o około 30-35 %. Dla organizmu, który nie jest już w stanie samodzielnie odbudować zapasów kolagenu, taka ilość to niezmiernie dużo.

Profilaktyka czy leczenie

Badania jednoznacznie stwierdzają, że regularne uzupełnianie kolagenu przeciwdziała lub znacznie opóźnia starzenie się skóry.

Kolagen znajdziemy między innymi w galaretkach z kurzych łapek, nóżek wieprzowych i cielęcych, ale także w rybach, galarecie, sproszkowanej chrząstce i płetwie rekina oraz w niektórych gatunkach ryb, na przykład tołpydze.

Mimo wszystko kolagen uwzględniany w diecie w postaci konkretnych produktów spożywczych jest trudno przyswajalny przez organizm. W związku z tym, by całkowicie uzupełnić jego niedobory, należy korzystać ze specjalnych preparatów.

Regularne ich stosowanie pomaga usunąć oznaki starzenia takie jak zmarszczki czy wypadanie włosów.

Ponadto pomoże odmłodzić komórki wszystkich organów, nie tylko skóry. Poprawi kondycję naszych stawów i kręgosłupa, wpłynie także pozytywnie na leczenie reumatyzmu oraz złagodzi objawy menopauzy.

O uzupełnianiu niedoborów kolagenu w organizmie warto pomyśleć jeszcze przed trzydziestką, zanim pojawią się widoczne oznaki starzenia się naszej skóry.

Dzięki utrzymywaniu kolagenu na odpowiednim poziomie będziemy mogli długo cieszyć się pięknym wyglądem oraz pełną sprawnością fizyczną, a kobiety nie będą musiały obawiać się o nieprzyjemnie objawy menopauzy.


kolagen choroby skóry starzenie się skóry Niedobór kolagenu skutki Niedobór kolagenu do czego prowadzi
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach