40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Niedobór hormonu tarczycy

Tarczyca należy do jednych z najistotniejszych gruczołów wewnątrzwydzielniczych. Do jej zadań należy przede wszystkim wytwarzanie hormonów tarczycy, oddziałujących na przemianę materii, układ nerwowy autonomiczny oraz wzrost organizmu.

Czasem, gdy tarczyca nie działa prawidłowo, dochodzi do niedoborów hormonu tarczycy.

Charakterystyka choroby

Schorzenie to wywołane jest przez niedobór hormonów tarczycy. W tym przypadku dochodzi do obniżenia stężenia we krwi tyroksyny oraz trójjodotyroniny – hormonów, które regulują czynności większości tkanek organizmu.

Niedoczynność występuje 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ryzyko zachorowania na nią rośnie wraz z wiekiem.

Najczęstszymi przyczynami niedoczynności tarczycy są:

  • zwłóknienia tkanki gruczołu tarczowego,
  • operacyjne usunięcie tarczycy z powodu wola,
  • niedobór jodu w diecie,
  • uszkodzenie przysadki mózgowej lub podwzgórza.

Rozpoznanie

Cechami charakterystycznymi dla tej choroby są spowolnienie funkcji psychicznych i motorycznych organizmu. Chory odczuwa problemy z koncentracją, pogarsza się także jego pamięć. Do tego dochodyi sennođ, ospałość, pojawia się także syndrom spowolnionego myślenia oraz depresji.

Poza tym nasze ciało wysyła sygnały pod postacią zmian skórnych: skóra staje się szorstka, sucha, wypadają włosy. Towarzyszą nam obrzęki powiek i twarzy, wzrost wagi, ciągłe uczucie zimna i osłabienia.

Głos ulega zmianie i staje się ochrypły. U kobiet występują poza tym nieregularne miesiączki, a u mężczyzn dochodzi do impotencji.

Badanie potwierdzające problemy z tarczycą

Żeby poprawnie zdiagnozować to schorzenie, należy wykonać badanie sprawdzające poziom hormonów: TSH, fT3 i fT4 Dzięki temu można ustalić, czy za powstanie zaburzeń odpowiedzialne są czynniki pierwotne, czy wtórne. Pełna diagnostyka opiera się także na rozmowie z pacjentem, czyli przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego.

W przypadku niedoczynności pierwotnej stężenie TSH jest wysokie, a stężenie fT3 i fT4 niskie. Podwyższony jest także poziom cholesterolu.

We wtórnej niedoczynności stężenie TSH, cholesterolu oraz innych hormonów jest niskie. Lekarz – endokrynolog, zaleca także wykonanie usg tarczycy.

Leczenie

W leczeniu przede wszystkim chodzi o uzupełnienie niedoborów hormonów. W tym celu podaje się doustnie preparaty hormonów tarczycy np.wyciąg z tarczycy lub tyroksyny.

Należy pamiętać, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i nie zmieniać dawki leku na własną rękę, ponieważ może mieć to poważne skutki zdrowotne.

Profilaktyka

Chorobie można zapobiec. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość jodu w diecie. Organizm wymaga go ok.160μg dziennie.

W tym celu najlepiej zamienić zwykłą sól na tą jodowaną, która skutecznie zapewnia organizmowi odpowiednią ilość jodu. Należy dodawać sól do produktów bezpośrednio przed spożyciem, ponieważ obróbka techniczna niszczy jod.

Warto także zwiększyć spożycie ryb. Poleca się szczególnie:

  • dorsza - 110 μg,
  • łososia - 44 μg,
  • płastugę - 52 μg,
  • makrelę wędzoną - 40 μg,
  • śledzie - 30 μg.

Dieta powinna zawierać produkty bogate w selen i magnez. Pierwiastki te wpływają na funkcjonowanie tarczycy.

Warto pamiętać też o aktywności fizycznej. Ćwiczenia pobudzają przemianę materii, poprawiają krążenie oraz korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Należy min. 30 minut dziennie przeznaczyć na ulubioną aktywność.

Pamiętajmy, że wcześnie rozpoznana i odpowiednio leczona choroba nie ogranicza dotychczasowego trybu życia. Wykonujmy, więc niezbędne badania, a w przypadku stwierdzenia objawów choroby, jak najszybciej udajmy się do lekarza.


tarczyca niedoczynność tarczycy Niedobór hormonu tarczycy opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach