40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Niedobór hemoglobiny

Przyczyny niedoboru hemoglobiny

Przede wszystkim odpowiedzialna za ten stan jest niedokrwistość. Anemia powstaje na skutek wielu czynników np. braku żelaza, ciąży, nadmiernej hemolizy krwinek itp.

Niedobór hemoglobiny jest także jednym z głównych objawów białaczki. Jeżeli po serii badań wykluczone zostaną inne możliwości, to poproś lekarza o przeprowadzenie markerów nowotworowych i innych sposobów zdiagnozowania raka szpiku.

Czasem poziom hemoglobiny jest niski, ponieważ chory utracił niedawnym okresie dużą ilość krwi np. na skutek wypadku, rozcięcia, dobrowolnego oddania krwi.

Rozpoznanie

Niedobór hemoglobiny może objawiać się przez nadmierną bladość, ospałość, ciągłe zmęczenie, oraz inne objawy towarzyszące niedokrwistości czy białaczce.

Żeby potwierdzić ten stan, należy wykonać badania krwi pod kątem ilości płytek krwi. Jeżeli już je robimy, to warto skontrolować także poziom żelaza i innych składników mineralnych.

Metody leczenia

Niedobór hemoglobiny uzupełnia się samoistnie, jeżeli usunie przyczynę za niego odpowiedzialną. Wraz z pozbyciem się niedokrwistości poziom płytek krwi i składników mineralnych powinien wrócić do normy.

Gdy przyczyną niedoboru hemoglobiny jest kuracja antyrakowa, organizm powinien podwyższyć jej poziom po przejściu chemio- czy radioterapii. Po całkowitym wyleczeniu się z choroby wszystko powinno powrócić do stanu równowagi.

W przypadku krwotoków lub traty krwi w podobny sposób należy zaczekać. Organizm jest w stanie w większości przypadków sam wszystko uregulować. W sytuacji, gdy utrata krwi była jednak zbyt duża np. po wypadku, to uzupełnić jej stan można jedynie w szpitalu.

Gdy zauważysz u siebie wartości hemoglobiny odbiegające od normy, udaj się do specjalisty. Zleci on przeprowadzanie dodatkowych badan, które pomogą ustalić przyczynę tego schorzenia oraz wystosują odpowiednią terapię.


choroby układu krążenia Niedobór hemoglobiny symptomy na czym polega Niedobór hemoglobiny Niedobór hemoglobiny czynniki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach