40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Niedobór dopaminy

Dopamina bywa też nazywana hormonem szczęścia. Wytwarzana jest w ludzkim mózgu i nadzoruje wiele istotnych funkcji organizmu. Za jej sprawą możliwe jest regulowanie emocji, nastroju, natężenia lęku i możliwości snu.

Czym jest dopamina?

Naturalnie wytwarza ją mózg. Stanowi niezbędny neuroprzekaźnik ośrodkowego układu nerwowego, który pełni ważną funkcję w naszym mózgu.

Kontroluje napięcie mięśni całego ciała oraz jest odpowiedzialna za niektóre procesy ruchowe np. koordynację i napęd ruchowy.

Dopamina nadzoruje procesy psychiczne i emocjonalne, które określają poznawanie rzeczywistości i regulują stosunek człowieka do otoczenia. Odpowiedzialna jest także za poprawne zapamiętywanie, koncentrację i kojarzenie.

Odgrywa również istotną rolę w odczuwaniu przyjemności, opowiada za gospodarkę hormonalną. Ma również wpływ na zachowywanie wierności.

Najwięcej tego hormonu wytwarza organizm człowieka, kiedy jest kimś zauroczony. Warto wiedzieć także, iż dopamina jest uzależniająca.

Niedobór dopaminy

Niedobór tego neuroprzekaźnika może być przyczyną wielu chorób. Jej brak powoduje nerwowość, uczucie lęku społecznego oraz poczucie zagrożenia.

Niedobór tego hormonu pojawia się u osób cierpiących na ADHD. Podaje im się leki stymulujące wydzielanie dopaminy, które powodują paradoksalne poczucie spokoju i panowania nad emocjami.

Warto wiedzieć, iż patologiczny niedobór przyczynia się do choroby Parkinsona.

Nadmiar dopaminy

Czasami dochodzi do sytuacji nadmiaru dopaminy w organizmie. Skutkiem tego jest zaburzenie odbioru i percepcji świata. Wywołuje to tzw. gonitwę myśli, co jest przyczyną zaburzenia koncentracji.

Wywołuje też halucynacje, urojenia oraz omamy, zaburzenia towarzyszące schizofrenii.

Warto wiedzieć, że może to przyczyniać się też do skłonności hazardowych oraz wydłużenia procesu krzepnięcia krwi.

Metody zwiększenia poziomu dopaminy

Głównie należy zadbać o dietę. Powinna być obfita w pokarmy zawierające przeciwutleniacze. Chodzi tutaj przede wszystkim o warzywa i owoce.

Najlepsze będą: jagody, karczochy, śliwki, truskawki, żurawina i czerwona fasola. Zaleca się też spożywanie bananów, szczególnie tych bardzo dojrzałych.

Warto wprowadzić do diety migdały i ziarna słonecznika, które także przyczyniają się do podwyższenia dopaminy.

Powinno się ograniczyć spożywanie produktów zawierających duże ilości cukru i tłuszczy nasyconych. Ich obecność wpływa na zmniejszenie poziomu dopaminy, ale także zwiększa ryzyko chorób serca.

Unikać powinniśmy kawy i alkoholu. Kofeina zmniejsza poziom dopaminy, a alkohol blokuje funkcje neuroprzekaźników, przez co tworzy fałszywe poczucie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia.

Dopamina jest bardzo istotnym neuroprzekaźnikiem, który jest niezwykle cenny dla naszego organizmu. Dbajmy, więc o jego właściwy poziom w organizmie.


dopamina choroby hormonalne Niedobór dopaminy skutki Niedobór dopaminy przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach