45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedobór bazofilii

Bazofile to tak zwane granulocyty zasadochłonne, których wielkość wynosi 8-10 mikrometrów. Są one rodzajem leukocytów, czyli białych krwinek. I choć bazofili jest najmniej ze wszystkich innych leukocytów, to mimo wszystko są one niezwykle ważne. Głównie dlatego, że biorą udział w wytwarzaniu heparyny (substancji przeciwkrzepliwej).

Prawidłowa ilość bazofili jest stosunkowo niewielka, wynosi bowiem 100-300 komórek na milimetr sześcienny krwi. Z tego powodu bardzo trudno jest zaobserwować ich spadek. Niemniej, jednak jeśli poziom bazofili kształtuje się poniżej 100, może to oznaczać, iż mamy do czynienia z agranulocytozą, a konkretniej z bazopenią.

Stwierdza się wiele różnych przyczyn niedoboru bazopenii. W niektórych przypadkach odpowiedzialny jest przedłużający się stres, ostre zapalenie płuc, nadczynność tarczycy czy kory nadnerczy.

Niekiedy spadek ilości tych granulocytów następuje wskutek pokrzywki, gorączki reumatycznej, a także zażywania pewnych leków, zwłaszcza przeciwpadaczkowych, antybiotyków, antydepresantów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków cytostatycznych i hormonalnych.

Obecne badania wskazują też, że uzależnienie od kokainy może przyczyniać się do obniżenia poziomu bazofili. Podobny efekt jest czasami przy chemio- i radioterapii.

W początkowej fazie spadku ilości tych granulocytów na ogół nie występują żadne objawy. Niekiedy w przypadku agranulocytozy pojawiają się takie symptomy jak wysoka gorączka, dreszcze, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych oraz owrzodzenie błon śluzowych jamy ustnej i migdałków.

Agranulocytoza jest przyczyną pogarszania się stanu ogólnego organizmu i skutkować może wstrząsem septycznym, chorobą dziąseł, uszkodzeniem ozębnej, zwiększeniem ilości śliny, pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu z ust, a także osteoporozy. Wielokrotnie występują także liczne infekcje innych organów objawiające się zapaleniem płuc i infekcjami dróg moczowych.

Aby zbadać poziom bazofili, przeprowadza się przede wszystkim morfologię krwi obwodowej. Jeśli uzyskane wyniki odbiegają od normy, zwłaszcza gdy spadł poziom wszystkich granulocytów, (neutrofili, bazofili i eozynofilii) przeprowadza się zazwyczaj kolejne badania, mające na celu potwierdzenie lub wyeliminowanie innych chorób, takich jak niedokrwistość aplastyczna, napadowa nocna hemoglobinuria, mielodysplazja czy nowotwory np. białaczka. W tym celu dokonuje się na ogół punkcji i badania szpiku.

Jeżeli agranulocytoza przebiega bezobjawowo, to w takim wypadku pacjent przez cały czas leczenia musi pozostawać pod kontrolą lekarza. W jej trakcie obserwuje on stan chorego i wykonuje regularne badania krwi. Zaleca się odstawienie leków, które mogły spowodować spadek liczby granulocytów.

Pomocna może okazać się też ich zmiana na nieco mniej toksyczne. Jeśli schorzeniu towarzyszą wymienione wcześniej objawy stosuje się antybiotykoterapię. Pacjent powinien zażywać również preparaty stymulujące wytwarzanie granulocytów.

Jeżeli gorączka się utrzymuje, mimo przeprowadzanej od kilku dni terapii, to w takim przypadku następuje przede wszystkim zmiana leków oraz włączenie do leczenia środków przeciwgrzybiczych. Przy przedłużającej się chorobie przeprowadza się niekiedy transfuzję granulocytów, jednak nie jest to rozwiązanie przynoszące długotrwałe efekty, ponieważ w układzie krwionośnym utrzymują się one zaledwie 10 godzin.


choroby układu krążenia Niedobór bazofilii skutki Niedobór bazofilii leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach