40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Nerwica żołądka

Przyczyny nerwicy żołądka
Powodem występowania tego schorzenia nie są tak jak w przypadku innych zaburzeń gastrycznych, związki organiczne. Nerwica żołądka ma swoje źródło w psychice. 

Do jej przyczyn zaliczyć należy: zaostrzenie bodźców stresogennych, szybsze tempo życia, frustracja.

Wszystko to sprawia, że nerwica staje się jedną z najpowszechniejszych dolegliwości.
Jej pojawienie się jest związane z predyspozycjami indywidualnymi jednostki - U jednych osób stres działa motywująco, a u innych wywołuje frustrację czy lęk. Nadmiar tych emocji przyczynia się do występowania objawów somatycznych.

Leczenie
Objawy przeważnie są obecne przy silnych emocjach. Pojawić się może na przykład przed egzaminami, w pracy. Takich symptomów nie można bagatelizować. Należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, ponieważ nieleczona nerwica żołądka może przekształcić się we wrzody żołądka lub dwunastnicy.

Natomiast leczenie nerwicy żołądka ma dużą skuteczność, jeśli zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowana. Specjaliści oferują wiele alternatywnych sposobów leczenia.

Przede wszystkim należy zmienić tryb życia i sposób odżywiania. Wyeliminować z diety kawę, papierosy, zacząć uprawiać sport. Warto jednak skonsultować się z lekarzem rodzinnym psychologiem. W wielu przypadkach niezbędne jest leczenie farmakologiczne lub psychoterapia. Wprawdzie nie zastąpią one zmiany trybu życia czy diety, ale pozwolą wyeliminować nie tyle objawy nerwicy żołądka, ile jej przyczyny.


nerwice Przyczyny nerwicy żołądka Leczenie nerwicy żołądka konsekwencje nerwicy żołądka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach