40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Nerwica histeryczna

Nerwicę histeryczną, czyli tak zwaną histerię, powszechnie uważa się nie tyle za zespół chorobowy, ile za cechę osobowości, która czasami może się zaostrzać do formy zaburzeń, które wymagają interwencji lekarskich.

W tym schorzeniu dochodzi do powstania bardzo silnego egocentryzmu. W jego trakcie pojawia się chęć skierowania całego zainteresowania otoczenia na sobie. Stan taki jest przesadny i sztuczny. Specyficzne dla niego są objawy konwersji.

W histerii mogą pojawić się objawy przypominające choroby somatyczne. Niektóre z nich są bardzo znamienne dla tej jednostki. Zaliczamy do nich:

  • afonię, kiedy pacjent nie jest w stanie wydobyć głosu i próbuje porozumiewać się bezgłośnym szeptem,
  • ślepotę histeryczną, porażenie, które zwykle przebiega niezgodnie z unerwieniem,
  • abazję i Aspazję, niezdolność utrzymania się na nogach i poruszania się, mimo że nie doszło do żadnych porażeń lub osłabień mięśni,
  • gwóźdź histeryczny, czyli ból głowy zlokalizowany w jednym miejscu,
  • gałka histeryczna, uczucie, ze w gardle tkwi jakieś ciało obce utrudniające oddychanie, mówienie i przełykanie.

W wyjątkowych przypadkach objawy histeryczne mogą ulec nasileniu się aż do pojawienia się zespołów psychotycznych. Mogą występować nie tylko indywidualnie, ale również w grupach ludzkich. Histeria może pojawiać się w warunkach więziennych, obejmując dużą grupę oraz w wojsku.


nerwice afonia przyczyny przyczyny histerii co to jest nerwica histeryczna
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach