40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Nerwica hipochondryczna

W nerwicy hipochondrycznej przede wszystkim widoczne jest głębokie przekonanie o złym stanie zdrowia i skupieniu całej uwagi na swoim ciele. W takim typie dolegliwości zazwyczaj dominuje uczucie bólu, umiejscowionego w różnych częściach ciała, niewywołanego jednak żadną chorobą somatyczną.

Bardzo często hipochondria ma charakter ucieczki w chorobę, która jest następstwem niepowodzeń lub brakiem satysfakcji życiowej.

Nerwica ta rzadko występuje samodzielnie, częściej towarzyszy innym zaburzeniom psychicznym, np. depresji. Jej zdiagnozowanie jest bardzo trudne i trwa zwykle długo.

Na tę chwilę nie stwierdzono konkretnych przyczyn tego schorzenia. Uważa się, że może ona być następstwem odwrócenia zainteresowania od świata zewnętrznego i skierowania go na własną osobę, wyrazem poczucia winy i potrzeby karania się lub przemieszczenia lęku, spowodowanego niezaspokojeniem potrzeby miłości.


choroby psychiczne Hipochondria objawy nerwica hipochondryczna leczenie skutki hipohondrii
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach