42 733 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 787 produktów w 204 kategoriach

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów powoduje ból, który w wielu przypadkach może być bardzo silny. Pojawia się on przeważnie w chwili spożywania pokarmów, niekoniecznie twardych, ale takich, które wymagają intensywniejszego przeżuwania. W przypadku zdrowych zębów chroni je zewnętrzna warstwa szkliwa, które jest ochroną dziąsła przed produktami, by te ich nie uszkadzały. Znajduje się tam również zębina. W momencie przesunięcia dziąseł, pęknięcia lub próchnicy powstałej na zębach, tkanka ochronna ulega również zniszczeniu, wskutek czego jedzenie przedostaje się przez szczeliny i wywołuje ból, ponieważ reaguje on bezpośrednio na nerwy i dziąsła.

Przyczyny
Nadwrażliwość może być bardzo często spowodowana nieumyślnie, przez błędne szczotkowanie zębów. Jeżeli zęby szczotkowane są intensywnie i używa się do tego dużo siły, to można przyczynić się do przesunięcia dziąseł do tyłu i w ten sposób narazić je na ból. Jeżeli zęby z natury są wrażliwe, a szczotkowanie jest delikatne i wykonuje się je kulistymi ruchami, to problem może tkwić również we włosiu szczoteczki, które może być po prostu za twarde.
Inną przyczynę stanowią kwaśne produkty. Ich częste spożywanie powoduje erozję i wyniszczenie szkliwa ochronnego zębów, co z kolei objawiać się może właśnie nadwrażliwością zębów. Kwaśne produkty, jak sama nazwa wskazuje zawierają liczne kwasy, które właśnie przyczyniają się do erozji szkliwa. Kwas może pochodzić także z żołądka, a przyczyny doszukiwać się trzeba w refluksie żołądkowo-przełykowym.

Produkty chorobotwórcze to:

  • słodkie napoje gazowane,
  • słodycze,
  • cukier,
  • kwaśne zupy, napoje czy dania.

Profilaktyka
Przede wszystkim trzeba odpowiednio szczotkować zęby i wybierać miękkie włosie. Należy wykonywać okrągłe i delikatne ruchy, najlepiej też nie za szybkie. Sama higiena jamy ustnej jest wyjątkowo ważna. Regularne mycie zębów, zwłaszcza u palaczy i osób regularnie pijących kawę, może zapewnić uniknięcie problemu nadwrażliwości. Sam ból jest bardzo dotkliwy, więc warto mu zapobiec. To samo tyczy się kwaśnych produktów i napojów, których nie powinno się nadużywać.

Leczenie
Pierwszym krokiem jest wizyta u dentysty. Stomatolog po rozpoznaniu nadwrażliwości może zalecić stosowanie podobnych zasad jak w przypadku zapobiegania. Będzie to kolejno zmiana szczoteczki do zębów oraz unikanie kwaśnych produktów. W innych sytuacjach mogą zostać przepisane leki, których celem będzie uśmierzenie bólu. W innych przypadkach mogą być to również specjalne żele, które stosuje się bezpośrednio na miejsce bólu. Kolejnym elementem leczenia jest dieta, która polega na wyeliminowaniu wszystkich produktów mogących powodować powstanie bólu. Jest to jeden z najważniejszych czynników całego procesu leczenia. Do takich produktów zalicza się oczywiście słodycze, cukier czy słodkie napoje. Nie zaleca się osobom cierpiącym na nadwrażliwość, wybielenia zębów.


choroby zębów zapobieganie nadwrażliwości zębów sposoby na nadwrażliwe zęby ból zębów podczas jedzenia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 733 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 787 produktów w 204 kategoriach