40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Nadwrażliwość zębiny

Ból przy nadwrażliwości zębiny to ból umiejscowiony w rejonie przyszyjkowym zębów, dodatkowo na przedwcześnie i nadmiernie startych powierzchniach zębów, oraz w miejscach przylegania aparatów ortodontycznych, protez zębowych lub w miejscach gdzie zalegają pokarmy.

Przyczyny
Wpływ na nadwrażliwość zębiny mają choroby przyzębia, cofanie się brzegu dziąsła oraz zabiegi chirurgiczne dokonywane na przyzębiu. Prawidłowo zbudowany ząb składa się z zębiny pokrytej grubą warstwą szkliwa, cementu korzeniowego i dziąsła. W efekcie starcia lub zniszczenia szkliwa, ubytków przy szyjkach zębów, próchnicy, cofnięcia się dziąseł w przebiegu parodontozy, zębina jest narażona na bodźce termiczne, chemiczne, mechaniczne, które powodują kłujący lub tępy ból, który w wielu przypadkach może trwać nawet do kilku godzin. Cofnięcie się dziąsła i obnażenie powierzchni korzenia zęba wywołuje rozległe obnażenie kanalików zębinowych, za sprawą uszkodzenia warstwy cementu obejmującego obnażoną powierzchnię korzenia. Problem ten dotyczy 25% osób po 30 roku życia.

Leczenie
Leczenie opiera się na miejscowym stosowaniu leków, które wciera się we wrażliwe miejsca. Należą do nich roztwory zawierające środki znieczulające, związki fluoru, żele, lakiery. Korzysta się też z metody fizykalno-chemicznej: metody elektroforezy, metody elektroanestezji, metody laserowej.


choroby zębów przyczyny nadwrażliwości zębiny nadwrażliwość zębiny a choroby przyzębia nadwrazliwość zębiny leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach