45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Morbus ischaemicus cordis

Dusznica bolesna to choroba, której charakterystyczne objawy to napadowe bóle zlokalizowane w okolicy serca lub mostka. Pojawiają się ze względu na utrudnienia i zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe serca.

Przyczyny:
Głównym czynnikiem powstawania tej choroby jest miażdżyca, choroba tętnic, a co za tym idzie i całego układu sercowo-naczyniowego. W miażdżycy materiał tłuszczowy z krwi odkłada się w postaci blaszek w tętnicach. Blaszki te powiększają się zwężając światło naczyń i wpływając destrukcyjnie na ich ścianę. Zwężenie światła naczyń wieńcowych spowalnia przepływ krwi płynącej do mięśnia sercowego.

Objawy:

Powszechny jest ból przypominający ściskanie klatki piersiowej, promieniujący do rąk, szyi i szczęki. Dusznice zaobserwować można po wysiłku fizycznym, stresie lub po obfitym posiłku. Ból powstały z powodu dusznicy bolesnej ustępuje w spoczynku.

Leczenie:

Przede wszystkim należy zmienić styl życia. Konieczna jest odpowiednia dieta, ruch i porzucenie nałogu palenia papierosów. Leczenie farmakologiczne: nitraty (nitrogliceryna), beta - adrenolityki oraz antagoniści wapnia - leki te oddziałują na prace serca oraz tętnice wieńcowe. W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów to stosuje się leczenie chirurgiczne: angioplastykę - rozszerzanie zwężonych tętnic wieńcowych ( tzw. balonikowanie ) oraz chirurgiczna operacja pomostowania (by-passy ) tętnic poprzez wszczepianie protez naczyniowych lub fragmentów naczyń krwionośnych, omijających zwężone miejsce w tętnicy wieńcowej.


choroby serca przewlekła niewydolność wieńcowa choroba wieńcowa przyczyny dusznica bolesna powikłania
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach