45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Mononukleoza zakaźna

Mononukleoza zakaźna, nazywana także chorobą pocałunków to jedno z rzadziej rozpoznawanych schorzeń. W związku z tym wiedza społeczeństwa na jej temat jest bardzo niewielka. Pojawia się przeważnie u dzieci lub młodych osób i odpowiedzialny za nią jest wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV), który jest wszechobecny.

Ta choroba zakaźna pojawia się zazwyczaj w dzieciństwie lub okresie dojrzewania i obejmuje 90% populacji. Zakażenie roznosi się bezpośrednio przez zainfekowane przedmioty. Najczęściej materiałem zakaźnym jest ślina chorego, stąd nazwa choroba pocałunków.

Czas, w jakim wylęga się ta choroba wynosi od 30 do 50 dni a jej zakaźność wynosi przeciętnie od 4 do 6 miesięcy, niekiedy przekracza nawet 1,5 roku. Choroba może też się przenosić przez przetoczenie krwi.

Istnieją dwa szczyty zachorowań. Pierwszy z nich obejmuje okres przedszkolny, w którym zakażenie przebiega zwykle łagodnie, niekiedy bezobjawowo. Drugi to okres dojrzewania i manifestuje się najczęściej pełnoobjawowym obrazem mononukleozy.

Wyróżnia się następujące postacie mononukleozy:

  • węzłowa - uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, często splenomegalia i zapalenie migdałków z owrzodzeniami i białym nalotem
  • wysypkowa (3% przypadków) - krwotoczna wysypka na podniebieniu
  • wątrobowa (5% przypadków) - obraz zapalenia wątroby.

Czas powrotu do zdrowia może być długi, a powrót do pełnej aktywności życiowej może byc możliwy nawet po kilku miesiącach.

Powikłania mononukleozy:

  • podrażnienie opon mózgowo - rdzeniowych
  • zapalenie mózgu
  • porażenie nerwów czaszkowych
  • poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego
  • zapalenie wsierdzia
  • niedokrwistość autoimmunologiczna
  • pęknięcie śledziony.

W schorzeniu tym leczy się objawy. Gdy się już pojawią to terapia polega na ich łagodzeniu. Wskazany jest odpoczynek, unikanie większych wysiłków fizycznych oraz uprawiania sportów, dopóki objawy w pełni nie ustąpią. Należy prowadzić spokojny tryb życia w ciągu kilku miesięcy, gdyż choroba jest wyczerpująca dla organizmu.

W przypadku pacjentów, którzy mają zmniejszoną odpornością konieczne jest leczenie przeciwwirusowe. Lekiem z wyboru jest acyklowir podawany dożylnie. Należy dużo pić, aby zapobiec odwodnieniu. Dieta powinna być lekkostrawna i bogata w witaminy. W zwalczaniu gorączki skuteczny jest paracetamol lub ibuprofen.

Podanie w przebiegu mononukleozy ampicyliny doprowadza w 80 - 90% przypadków do wystąpienia swędzącej, grudkowo - plamistej odropodobnej wysypki uczuleniowej.


choroby zakaźne co to jest Mononukleoza zakaźna przyczyny Mononukleozy zakaźnej powikłania Mononukleozy zakaźnej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach